Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Bursa’nın göbeğinde küçük bir Suriye

Bursa’da 2007 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi, Esed Rejimi’nden kaçan Suriyelilerin yaşam alanı haline geldi.

24 Temmuz 2015 Cuma, 10:37
suriyeli

Savaş nedeniyle ülkelerini terk eden mülteciler, boş ve yıkık durumdaki binalara yerleşmiş ve geri dönüşüm malzemeleri toplayarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.
Bursa’nın 8 yıldır atıl haldeki eski tabakhaneler bölgesi, adeta savaş mağdurlarının yerleşim yeri oldu. Atıl vaziyetteki çöplüğü andıran bu alanda yaşamaya çalışan Suriyeli mülteciler, geçimlerini ise çöplerden topladıkları geri dönüşüm malzemelerini hurdacılara satarak sağlıyorlar.
Aralarında yaşı küçüklerin de bulunduğu Suriyelilerin çoğu Türkçe bilmiyor. Zor şartlarda yaşamaya çalışan Suriyeli çocuklar, savaş yerine Bursa’da çalışırken hayli memnun ve mutlu olduklarını dile getiriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>