Bursa’nın bu ilçesi kanserli su borularından kurtuluyor

Bursa’nın Keles ilçesinde asbestli su boruları BUSKİ tarafından yenileniyor.

08 Nisan 2015 Çarşamba, 17:03
altyapi

Keles’te daha önce bütçe yetersizliği sebebiyle değiştirilemeyen kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri değiştirilmeye başlandı. Keles Büyükşehir’e bağlandıktan sonra alt yapı hizmetlerini BUSKİ üstlendi. Şimdiye kadar birçok şikayet olmasına rağmen Keles Belediyesi tamir işlerini ancak yapabilmişti. Keles merkezde 30 yıl evvel döşenmiş asbestli içme su boruları ile ilçe merkezine şebeke suyu geliyordu. Bu boruların kansere yol açtığı biliniyor, fakat bütçe yetersizliğinden değiştirilemiyordu. Şu anda BUSKİ tarafından Ertuğrulgazi Mahallesi’nin şebeke boruları değiştirildi. Diğer dört mahalle de su şebekesinin yenilenmesini sabırsızlıkla bekliyor.
Keles’in birçok köyün kanalizasyon giderleri içme suyuna karışabiliyor. Daha önce özel idareden talepte bulunan köy muhtarları sıra beklemek zorunda kalıyordu. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanarak mahalle olan eski köylerde de alt yapının yenilenmesine başlandı.
Belediye yetkilileri, “Büyükşehire bağlandıktan sonra bir çok sıkıntımızı daha çabuk hallediyoruz. Daha evvel 5 mahallemiz varken şimdi 42 mahallemiz oldu. Büyükşehir ile gücümüz çok arttı. Bütün mahallelerimize hemen ulaşıyor ve sıkıntılarını çözme noktasında büyükşehir ile ortak hareket ediyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>