Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Bursalılar emsal artışını bekliyor…Depremi bekleyen vatandaşın isyanı

411 kez izlendi, 21 Aralık 2015 Pazartesi

Mimarlar Odası, 0,50 emsal artışını yargıya taşıyıp iptal ettirdi. Bunun sonrası bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu toplantıya kentsel dönüşüm için imza atan ve bu iptal talebine isyan eden Nilüfer Sitesi sakinleri de katıldı. Binalarının yenilenmesini bekleyen vatandaşlar Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası yöneticilerine “Biz her gün ölümü bekliyoruz. Burada kimseye rant yok. Sadece yenilenen evlerimizde rahat uyuyacağız” diye tepki gösterdiler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin depreme dayanıklı olmayan ve dönüşüm bekleyen binalar için 0,50 emsal artışı Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası’nın başvurusuyla 3.İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Mimarlar Odası bu konuyu tartışmak için kentsel dönüşüm ve emsal artışı toplantısı yaptı.  Bu konu tartışılırken, kentsel dönüşüm için imza ve temel atan Nilüfer Sitesi sakinleri itirazcı oda yöneticilerine tepki gösterdi.

Toplantıya katılan ve 0.50 emsal artışından yararlanan Nilüfer Sitesi yöneticisi Metin Onan ve site sakinleri Can Şimşek’e tepki göstererek, plan değişikliği sayesinde oturdukları depreme dayanıksız binaların yıkılarak modern yapılar haline dönüştürülmesiyle iki-üç kat değer kazanacağını, ancak iptal kararıyla bunun engellendiğini öne sürdü. Kısa süreli tartışma ve gerginliğin ardından toplantı sona erdi.

 

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>