Bursalı üreticinin yüzü güldü

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bamya yetiştiren çiftçilerin yüzü gülüyor.

25 Ağustos 2015 Salı, 14:26
bamya

Süleymaniye köyünde yetişen bamya Türkiye’nin her yerinden büyük talep görüyor. 30 yıldan bu yana Süleymaniye köyünde bamya yetiştiriciliği yapan Mehmet Kan, köylerinde yetişen bamyanın çok lezzetli olduğunu söyledi. Kan, “Dışarıda bamya 3-4 TL’ye alıcı bulurken, bizim köyümüzde yetişen bamya 7,5 TL’ye satılıyor. Üstelik pazar sıkıntımız hiç yok. tüccar gelip peşin para ile köyümüzden alıyor” dedi.
Süleymaniye bamyasının hem çok lezzetli, hem de çok dayanıklı olduğunu belirten Kan, “Köyümüzde 100 dönüm civarında bamya ekimi yapılıyor. Günlük ortalama 1 ton mahsul hasat edebiliyoruz. Bamya, ekiminden hasadına kadar çok zor yetişen bir sebze. Ancak iyi para yaptığı için köylüler ekiyor. Sulama yapıldığında lezzeti düşük oluyor. Biz bamyayı hiç sulamayız. Öyle olduğu için çok leziz ve dayanıklı” diye konuştu.
Bamya temmuz ayında ekiliyor ve ekim sonuna kadar hasat ediliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>