Bursalı hattatlardan Çanakkale şehitlerine vefa

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi Kireçtepe Bölgesi’ndeki 15. Jandarma Alay Şehitliği’nin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu sırasında bulunan 8 mezar taşı Bursalı hattatlar tarafından okunarak, yenileniyor.

06 Nisan 2015 Pazartesi, 09:41
1

Çanakkale Jandarma Alay Komutanlığı’nın talebi üzerine Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Kireçtepe’deki 8 şehitliğin düzenlenmesini üstlendi. Eski mezar taşlarının üzerinden yarım kalan yazıların pelur kağıtlara kömür tozu ile kopyasını çıkartan Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar Derneği üyesi hattatlar, yazıların eksiklerini tamamlayıp yeniden yazıyor. Böylece orjinalinin tıpatıp benzeri mezar taşları yeniden yapılacak. Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından restore edilecek olan kabir taşlarının yazıları, hat ustaları Mahmut Şahin, Mustafa Özay Altın ve Demir Ali Kurtulmuş tarafından elden geçiriliyor.
Bab-ı Nun Geleneksel Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hattat Mustafa Özay Altın, “Çanakkale Şehitliği’nde bulunan 15. Alaydaki şehitliğin taşlarının yenilenmesi için yapılan bir çalışma var. Bu çalışmada şehitlikte bulunan kabir taşlarındaki deformasyonlar giderilip, Osmanlıca yazıları restore ediliyor. Bab-ı Nun ekibi olarak burada kabir taşlarını olması gerektiği şekilde, yazıları tekrar elden geçirerek yeniden gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. 8 taş üzerinde çalışma yapıyoruz. Bu kabirlerden 6 taşın yeri bellidir. Bunları yenilemeye çalışıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi orada çok geniş kapsamlı bir çalışma yapıyor. Daha önceden burası atıl durumda, bilinmez bir durumda iken Bursa Büyükşehir Belediyesi konuya el atarak şehitliğimizi en güzel şeklinde restore ediyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>