Bursalı gencin organları 8 kişiye umut oldu

Balıkesir’in Bandırma Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen Bursalı 36 yaşındaki gencin organları, ülkenin farklı yerlerindeki 8 hasta için umut ışığı oldu.

25 Ağustos 2015 Salı, 10:03
organ

Bursa’nın İnegöl ilçesinden Bandırma Devlet Hastanesi’ne getirilen ve yoğun bakım servisindeki yaşam mücadelesini kaybederek beyin ölümü gerçekleşen E.A. isimli vatandaşın, organlarının bağışlanması kararı verilmesiyle birlikte hastanede hareketli anlar yaşandı. Hastanenin organ bağışı birimi ve idareciler, gerekli yerlerle irtibata geçerek bağışlanacak olan organları bildirdi. Yapılan tetkik ve araştırmalarda, hastanın 2 korneasının, kalbinin, akciğerlerinin, karaciğerinin ve 2 böbreğinin, nakile uygun olduğunu tespit eden yetkililer, bu organları, Balıkesir il merkezine (korneaları), Ankara’ya (kalbini), İstanbul’a (akciğerlerini) ve Bursa’ya (karaciğer ve böbreklerini) yolladı. Organlar, hastanelerden gelen uzman ameliyat ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla sabah saatlerine kadar çıkartıldı ve organ çantalarına konulduktan sonra, Sağlık Bakanlığı’nın ambulans uçakları ve ambulanslarla nakil bekleyen illere taşındı.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bandırma Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Muzaffer Şenveli, “23 Ağustos 2015 günü saat 08.00’de, 36 yaşındaki erkek hasta E.A., Bursa İnegöl Devlet Hastanesi’nden, hastanemize sevk edildi. Tedavi amaçlı gönderilen hasta, hipertansiyona bağlı kanama teşhisiyle yoğun bakım ünitemize yattı. Bu sabah itibariyle de beyin ölümü gerçekleşti. Yaptığımız görüşmelerden sonra, hasta yakınları, organ bağışını kabul etti. Bunun üzerine biz de gerekli işlemlere başladık ve Balıkesir’den bir ekip, kornealarını almak için, Ankara Başkent Üniversitesi’nden bir ekip kalp naklini yapmak için, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nden bir ekip akciğer nakli için, Bursa Acıbadem Hastanesi’nden bir ekip karaciğer nakli için, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden de bir ekip ise 2 böbreğin naklini yapmak için hastanemize geldiler. Hastanemizde bu işlemler tamamlanacak ve 8 tane vatandaşımız inşallah tekrar sağlığına kavuşacak. Organ nakli, beklide yapılacak olan ibadetlerin en büyüğüdür. O yüzden, bu imkanlarını bizlere verdiği için hasta yakınlarına çok teşekkür ediyoruz ve hastamıza da Allah’tan rahmet diliyoruz. İnşallah ileride hastanemizde daha iyi şartlarda yeni çalışmalar meydana gelecektir. Bir organ demek, bir hayat demektir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>