Son Dakika
18 Ocak 2017 Çarşamba

Bursalı Dilay’ı öldürenler adalet karşısında

Bursalı Dilay’ın öldürülmesi davası başladı. CHP Bursa milletvekilleri de duruşmadaydı

05 Mayıs 2016 Perşembe, 13:17
dilay

Bolu’nun Gerede ilçesinde sınıf arkadaşı tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Dilay Gül’ün katil zanlısının yargılanmasına başlandı. Mahkemede konuşan Dilay Gül’ün annesi Tülay Tuncel, “Kızım bana birisinin kendisini sürekli taciz ettiğini söylüyordu. Kızıma okulu bırakmasını söyledim, istemedi” dedi.
13 Ekim 2015 tarihinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Kimya Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Dilay Gül, arkadaşlık teklifini reddeden sınıf arkadaşı Uğur Aydemir tarafından kaldığı yurda giderken bıçaklanarak öldürüldü. Olaydan sonra tutuklanan Aydemir’in “Tasarlayarak canavarca, eziyet çektirerek öldürmek” suçundan yargılanmasına başlandı.
Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki başlanılan duruşmaya, hakkında cezai rapor olmadığı şeklinde rapor verilen sanık Uğur Aydemir, Metris Bakırköy 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda gözlem altında tutulması nedeniyle katılmadı. Duruşmaya, annesi Tülay Tuncel, ailesi CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel de katıldı.
Mahkemede zor anlar yaşayan Dilay Gül’ün annesi Tülay Tuncel, kızının katilinden şikayetçi olduğunu ifade ederek, “Kızım okula başlayalı 2 hafta olmuştu. Her şey 2 hafta içinde oldu. Bana sürekli birisinin onu takip ettiğini, taciz ettiğini söylüyordu. Ben de tedirgin olmuştum. Kızıma eve gelmesini ve okulu bırakmasını söyledim. Okulu bırakmak istemedi. Ben de bir şey diyemedim. Kızım ders saatlerini değiştirmek istedi. Kızımın katili ders saatlerinin değişmesini istememiş. Cinayeti planlayarak yaptı.
Uğur Aydemir’in cezai ehliyetinin olup olmadığına dair raporun belirlenmesi ve sanığın tutukluluk durumunun 2 ve 28 Haziran tarihlerinde değerlendirilmesine karar verilerek duruşma 14 Temmuz’a ertelendi.
Duruşma sonrasında Dilay Gül’ün öldürülmesi adliye önünde protesto edildi. CHP Gemlik Gençlik Kolları üyesi olan Dilay Gül’ün öldürülmesini CHP Milletvekilleri Nurhayat Altacı Kayışoğlu, Onursal Adıgüzel, CHP Gemlik Gençlik Kolları üyeleri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Derneği üyeleri, ‘Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın’ pankartı açıp sloganlarla cinayete tepki gösterdiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>