Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Bursalı dağcılar dünyanın zirvesinde…

Bursa merkezli Sınır Tanımayan Dağcılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen Atlas Sıradağları Jebel Toubkal zirve tırmanışı kuvvetli tipi ve rüzgâra rağmen başarıyla gerçekleşti.

05 Kasım 2015 Perşembe, 11:58
DAG

Fas-Türkiye arasında dostluk köprüsü kurmayı ve kıtalararası dostluk rüzgârı estirmeyi amaçlayan Bursa merkezli Sınır Tanımayan Dağcılar Kulübü Fas’ın en yüksek zirvelerinde Jebel Toubkal’a tırmandı. Sınır Tanımayan Dağcılar Spor Kulübü Başkanı M. Fahir Denizman liderliğinde yola çıkan ekibe, hayatını Fas’ın başkenti Rabat’ta sürdüren dağcı Baki Akkuş rehberlik yaparken, ekibe Ereğli (Erdak) ve Mersin (Merdak) dağcılık kulüplerinden birer sporcu da eşlik etti.

Jebel Toubkal zirve faaliyeti, katırlarla ulaşılan 3 bin 207 metredeki ana kamptan başlayarak yerel rehber eşliğinde klasik rotadan 4 kilometre uzaklıkta ve yer yer 25 derecelik tırmanışla başladı. İrtifa yükseldikçe rüzgâr ve yağış arttı, ısı -10 dereceye kadar düştü. Gruptaki 6 dağcı, olumsuz hava şartlarını dikkate alarak 3 bin 800 metrede faaliyeti sonlandırarak ana kampa döndü. Kalan 8 dağcı ise tipi halinde kar yağışı ve çok sert esen rüzgâra rağmen 4 bin 167 metrelik zirveye tırmanışı tamamladı.
Kuvvetli tipi ve rüzgara rağmen tırmanışı başarıyla gerçekleştiren kulüp üyeleri Jebel Toubkal’a tırmanan ilk dağcılar olma unvanını da elde ederken, grup fotoğraf çekiminin ardından ana kampa geri döndü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>