Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

Bursa’dan yeni kabineyi yorumladı…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, yeni kurulan seçim kabinesiyle ilgili, “Kabinede şaşırdığım isimler olmadı. Çünkü saray kabinesi olduğu için şaşıracak bir durum yok” dedi.

29 Ağustos 2015 Cumartesi, 16:36
gursel tekin

Tekin, CHP Bursa İl Başkanlığı’nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yeni kabineyi değerlendiren Tekin, “Kabinede şaşırdığım isimler olmadı. Çünkü saray kabinesi olduğu için şaşıracak bir durum yok. Şaşıracak bir şey var. Cumhuriyet tarihinde birçok hükümetlerin kabinelerine bakın, organizeli işler hiç olmamıştır. 24 saat önce bir insanı müsteşar ediyorsunuz, 24 saat sonra bakan yapıyorsunuz. Bunu milletin ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Saray kabinesi dememin sebebi TÜRGEV yöneticilerinin oluşudur. Sayın Davutoğlu, burada etkisiz eleman olarak görünüyor. Baştan itibaren sonucun bu noktaya geleceği belliydi” dedi.

“1 KASIM ÜLKE AÇISINDA ÖNEMLİ BİR SEÇİM”
Tekin, şunları söyledi:
“Sayın Davutoğlu, 12 Eylül’e kadar nasıl rahat edecek bilemiyorum. Bütünün kararını bir kişi veriyor. Millet 4 farklı partiyi parlamentoya gönderdi. Bunun çalışmasına bile izin vermediler. Her gün insanların yürekleri yanarken, şehitler gelirken aynı orantıda yolsuzluklar yapılıyor. 17-25 Aralık belasına rağmen gece yarısı kararnameler, ihaleler ve imar çetesi hiç uyumadı. Bu rant her şehirde oluyor. Hiçbirisinin vicdanı sızlamıyor. 1 Kasım’ın ülke açısından önemli bir seçim olduğunun görüşündeyim. Bu seçimde geçmiş dönemde bu politikaların işleyişi konusunda kaygısı olan seçmenlerimiz, Türkiye’nin geleceği açısından CHP’yi birinci parti yapacaktır.”

“ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERİYORUZ”
CHP’nin barış için Güneydoğu Anadolu’da girişimde bulunup bulunmadığı yönündeki soruya ise Tekin, “Bir kısım arkadaşlar uzayda yaşıyor, gazeteci olsa da uzayda yaşıyor. Uludere, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır, Mardin, Yüksekova’da şu an 30 vekilimiz var. Türkiye coğrafyasını şu anda dolaşan tek siyasi parti biziz. Baştan itibaren Diyarbakır’a gittik, sivil toplum örgütleri ile konuştuk, raporlaştırdık. Bölgede sıkı yönetim var. Daha dün ‘Sivas’ın ötesine geçemiyorlar’ diyen zatı muhtereme sesleniyorum, bırakın Sivas’ın ötesini, Ankara’nın sokaklarında dolaşamıyorlar. Elimizden gelen çabayı biz sarf ediyoruz. Şu anda güneydoğu illerinin önemli bir kısmında sıkı yönetim, bir kısmında da üzülerek söylüyorum bir Vietnam var” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI SEÇİM VE SONUÇ KONUSUNDA KAYGILARIMIZ VAR”
Oy güvenliğiyle ilgili soruya da cevap veren Tekin, “Sadece Doğu ve Güneydoğu değil Bursa’da sandık güvenliği var mı? Türkiye’de üç tane seçim yaşadık. Kedilerin gerekçe gösterildiği ülkede demokrasiden bahsedilebilinir mi? Bizim sağlıklı seçim ve sonuç konusunda kaygılarımız var. Darbeciler bile anayasayı yaparken üç bakanın tarafsız seçimi güvenli götürebilmesi için anayasaya madde koymuştur. Adalet, İçişleri, Ulaştırma Bakanına bir bakın. Böylesi bir tabloda biz seçime gideceğiz. Taşımalı oy olabilir mi? Vatandaş köyünde oyunu verecek. O sandığı devletin güvenmediğimiz yöneticileri alıp gelecek, burada açacak. Burada ne kadar sağlıklı sonuç alınır. Hükümetin ivedilikle seçim güvenliğini sağlaması için çalışma yapması gerekiyor. Bugün 4 tane insanımız şehit düştü. Biz seçim çalışması yapacağız. Bu inanılır gibi değil” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>