Son Dakika
24 Ocak 2017 Salı

Bursa’dan Türkiye’nin gözdesi oldular…

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Pof. Dr. Hüseyin Yıldız, Türkiye’deki at sayısının her geçen gün azaldığına işaret ederek, “Ülkemizde yetiştirilen atlar tamamen spor ve yarış maksadıyla kullanılmaya başlandı” dedi.

29 Ekim 2015 Perşembe, 08:06
yaris-ati

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, atların tarım ya da yük taşımada kullanılmasının her geçen gün azaldığını söyledi. At sayısının da hızla azaldığını açıklayan UÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, “Türkiye’de 2014 yılında yapılan araştırmalara göre 130 bin baş at bulunduğu tespit edilmiştir. Nitekim atlar artık tarım ya da çekim yerine neredeyse tümüyle spor ve yarış amaçlı olarak yetiştirilmektedir. Tabii bu durum atlara verilen önemin ve ödenen bedelin artışını da beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile sektörde görev alan herkes daha donanımlı olmalı” diye konuştu.
At bakım alanlarının değişmesiyle birlikte hayvan besleme şartlarının da değişiklik gösterdiğinin altını çizen Dekan Yıldız, “Bakım maliyetleri arttıkça farklı beslenme formülleri ortaya çıkmaya başladı. Artık hayvanlarını doyurmak yerine, beslenmeye bağlı sorunlara sebep olmadan azami verime dönük bir beslenme anlayışı geliştirildi. Yem sektöründe ise geçmiş yıllara göre satış sonrası destek hizmeti bir standart haline getirildi. Sektör, pratisyen veteriner hekimler yerine belirli konularda lisansüstü eğitim almış veteriner hekimleri istihdam etmeyi daha çok tercih eder hale geldi” şeklinde konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>