Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Bursa’daki eylemlere Fransız kalmadılar

Fransız sendikacılar Bursa’daki otomobil fabrikaları için geldiler

03 Mayıs 2016 Salı, 16:14
TOFAŞ İŞÇİSİNİN HUKUK ZAFERİ

Türkiye’nin otomotiv devi Oyak Renault Fabrikası’nda geçen yıl yaşanan iş bırakma eylemlerinin ardından yaşanan işten çıkarmalarla ilgili Fransız sendikacılar Bursa’ya geldi. Fransa’daki bütün Renault fabrikalarında çalışan işçileri temsil eden CGT Sendikası’nın başkanı Fabien Gache, Bursa’daki işçilerin yanında olacaklarını söyledi.

fransiz
Geçen yıl Oyak Renault Fabrikası’nda toplu iş bırakma eylemlerinin ardından işten çıkarılan işçilerle görüşmek için Bursa’ya gelen Fransız CGT Sendikası Renault Başkanı Fabien Gache ve CGT Sendikası Temsilcisi Nail Yalçın, işten çıkarılan Renault işçileriyle basın açıklaması yaptı. Mudanya yolu üzerindeki Birleşik Metal İş Sendikası 5 Mayıs Şubesi’nde yapılan ortak açıklamada konuşan Fabien Gache, CGT sendikası olarak Oyak Renault Fabrikası’ndaki gelişmeleri Fransa’daki Renault işçilerine düzenli olarak aktardıklarını ve 2017’de yasal süreç tamamlanana kadar Bursa Oyak Renault işçilerinin yanında olacaklarını söyledi.
CGT olarak Bursa’daki işten çıkarmaların ardından şirketin genel merkez yönetimiyle irtibata geçerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu ve Renault olarak imzalamış oldukları uluslararası küresel çerçeve anlaşmasını ihlal ettiklerini hatırlattıklarını söyleyen Gache, “Renault tarafından verilen cevapta, kimsenin sendikalaşma yüzünden işten çıkarılmadığı, işten çıkarılan işçilerin sendikal tercihleri sebebiyle değil, katıldıkları bazı eylemlerden dolayı işten çıkarıldıkları söylendi. İşçilerin istedikleri sendikayı seçmekte özgür oldukları bize Renault yönetimi tarafından defalarca tekrar edildi. Bu durumda işten çıkarılan Renault işçisinin süreç sonuna kadar sabırlı olması gerekiyor” diye konuştu.
Öte yandan Renault’ta işten çıkarılan 118 işçi için işe iade davası açıldığı, bu işçilerden 76’sının tazminatsız olarak işten çıkarıldığı, 42’sinin ise anlaşmalı olarak işten ayrıldığı bildirildi. Açılan işe iade davalarının halen devam ettiği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>