Son Dakika
20 Şubat 2017 Pazartesi

Bursa’da zeytin yüz güldürmüyor…

Üretici ve tüccar da zeytinin bugünkü durumundan memnun olmadığını ifade etti.

03 Kasım 2016 Perşembe, 10:18
ZEYTİN ÜRETİCİSİ DE, TÜCCARI DA MUTSUZ ZEYTİN SİNEĞİ MAHSULE DARBE VURDU

Zeytinde mahsul döneminin başlaması ile beraber, üretici ve tüccar da zeytinin bugünkü durumundan memnun olmadığını ifade etti.
Gemlik zeytininin en önemli özelliklerinden olan ağaçta olgunlaşması sürecinin tamamlanmadığını kaydeden üreticiler, Gemlik, İznik ve Orhangazi bölgesinde yüzde 10’unda mahsul döneminin başladığını söyledi. Zeytinin yağış ve soğuk görmesinin ardından tam olgunlaşacağı ve toplamanın da artacağı kaydeden üreticiler, zeytin sineği olarak bilinen Bactrocera Oleae’nın zeytine zarar verdiği belirtti.
Mayıs ayında çiçeklerde oluşan yağış hasarından sonra mahsulün azaldığını kaydeden üreticiler, zeytin sineğinin de kalan mahsule darbe vurduğunu, defalarca ilaç atılmasına rağmen çözüm bulamadıklarını söyledi. Vatandaşlar, zeytinin desteklenmesi konusunda da devletten destek beklediklerini dile getirirken, tüccar da 180 daneli zeytinin 7 lira 50 kuruştan alıcı bulduğunu söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>