Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursa’da yanan ormanın gerçek rakamı dudak uçuklattı

Orman Genel Müdürlüğü, Mudanya’daki orman yangınında 170 hektar alanın kül olduğunu açıkladı. Yanan alanın imara açılmasının söz konusu olmayacağı, 100 hektarlık alana 110 bin adet ağaç, 70 hektarlık alana ise tohum ekimi yapılacağı bildirildi.

10 Eylül 2015 Perşembe, 12:22
orman yangini

Bursadabugün internet sitesinde Yaman Kaya’nın kaleme aldığı köşe yazısına Orman Bakanlığı’ndan cevabi yazı geldi.

İnternet sitesinde yer alan habere göre, Bakanlığın cevabi yazısında şu ifadelere yer verildi:

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındaki Mudanya ilçesi Göynüklü Mahallesi Kocaçam mevkiinde 29.08.2015 tarihinde orman yangını çıktığı ihbarı Kurum kayıtlarımıza göre Orman Yangını İhbar hattı olan 177 nolu telefon saat 17:30 da aranarak bildirilmiştir.
Aynı gün aynı saatlerde Kumlada çıkan orman yangına müdahale eden helikopterimiz Mudanya yangını ihbarı üzerine Mudanya yangınına 17.30’da dönüş yaparak, iniş yapmadan doğrudan müdahale etmiştir. Yangına ilk müdahale havadan Söndürme Helikopterimizce saat 17:45’te 15 dakikada yapılmıştır.
Yangında 5 Adet Söndürme Helikopteri, 15 Adet İlk Müdahale Aracı, 50 Adet Arazöz, 20 Adet Su İkmal Aracı, 5 adet dozer, 258 Yangın Söndürme İşçisi görev yapmıştır. Yangın 30.8.2015 pazar günü sabaha karşı saat 04:00 da kontrol altına alınmıştır.30 Ağustos günü rüzgârın etkisiyle yer yer yeniden parlamalar olmuş, ekiplerimiz anında müdahale ederek söndürmüştür.
Yangından zarar gören alanda tespit çalışmaları Hassas GPS ölçüm aleti CORS ile yapılmış olup 170 hektar olarak belirlenmiştir.
Yangına katılan ekiplerimizce yangına müdahale 15 dakikada yapılmış olup, Ekiplerimizin fedakâr çalışmaları ve etkin müdahale sayesinde yanan orman alanın etrafındaki Çağrışan, Göynüklü, Nilüfer ve Aksungur mahallelerinde yüzlerce ev yanmaktan kurtarılmıştır.
Yanan orman alanı yangın karşı en hassas ağaç türü olan kızılçam sahasıdır. Yangında zarar gören ağaçların tamamı yaklaşık 2 aylık bir sürede boşaltılacaktır. Yanan ağaçların sahadan çıkartılmasından sonra (Ekim sonu-Kasım başı); 2015 yılı içerisinde iklim ve toprak şartları uygun oldukça arazi hazırlığı yapılacaktır. Dikimler sonbaharda başlayarak 2016 Nisan sonuna kadar bitirilecektir.
Yanan sahanın Ağaçlandırma Ön Proje Çalışmaları tamamlanmış olup 170 Hektar Yanan Alanın 100 Hektarında fidan dikilerek ağaçlandırma, 70 Hektarlık kısmında tohum ekimi yöntemi ile ağaçlandırma yapılacaktır.
Dikim yapılacak 100 ha için 110.000 adet ( Kızılçam 90.000 adet, Fıstıkçamı 11.000 adet, Servi 6.000 adet, Yabanıl Meyve 3.000 adet) fidan dikilecektir. Yanan alanın 70 Ha.’lık kısmında tabi tensil çalışmaları yapılacak olup, genetik açıdan iyileştirilmiş tohum bahçelerinden elde edilen, 600 Kg Kızılçam takviye tohum ekimi yapılacaktır.
Yanan alanda toprak işleme çalışmaları başlamış olup, yanan alanların ağaçlandırılmasına yönelik olarak ise gerek Anayasamızda yer alan hükümler gerekse 6831 Sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince yanan orman alanlarının tarla yapılması, imara ve yerleşime açılması mümkün değildir.
Ülkemizin herhangi bir yerinde çıkan orman yangınlarında zarar gören alanlar başka bir maksatla kullanılmamış, aksine yılı içerisindeki yeniden ağaçlandırılmaktadır.
Göndermiş olduğumuz cevap metninin, aynı sayfada, aynı puntolarla yayınlanmak üzere bilgilerinize sunulur.
Orman Genel Müdürlüğü
Basın Müşavirliği”

Kaynak. Bursadabugun.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>