Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Bursa’da trafik çilesi bu yöntemle çözülecek…

Bursa’da fabrikaların vardiya saatleri, okulların giriş çıkış saatleri değişiyor

28 Kasım 2016 Pazartesi, 13:22
trafik

Konuyu… Uzun süredir Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe gündeme getiriyor. Resmi kurumlar ve fabrikaların aynı saatte mesaiye başlayıp aynı saatte dağılmaları, okulların da eklenmesiyle sabah ve akşam belli saatlerde trafik yoğunluğu yaşanmasının önüne geçilmesi için mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesini öneriyor.
Ne var ki, alışkanlıkları değiştirmek hiç de kolay değil.
O nedenle…
Altepe’nin önerisi tartışma aşamasına bile gelemedi. Onun yerine çözüm fiziki koşullara yönelik öneri ve projelerde arandı.
Ta ki…
Bursa Valisi İzzettin Küçük geçtiğimiz haftalarda Olay Televizyonu’nda katıldığı programda meslektaşımız Mustafa Özdal’ın sorularını cevaplarken mesai saatlerinin düzenlenmesi konusuna el atacağını açıklayıncaya kadar.
İşte…
Vali Küçük’ün, kentteki trafik sıkışıklığına karşı önemsediği bu konuda harekete geçtiğini AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’dan öğrendik.
Üstelik…
Mesai saatleriyle ilgili planlama yapılmış ve sanayi kuruluşları adına Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile de temasa geçilmiş.
Torun dedi ki:
“Sayın Valimiz özellikle 3 vardiya çalışan büyük fabrikaların vardiya saatlerinin değiştirilmesi için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın İbrahim Burkay’la görüşerek çok önemli adımlar attı.”
Plan şu:
“Buna göre, genellikle saat 08.00-16.00 olan birinci vardiya saat 07.00-15.00 arasına çekiliyor. Böylece işçi servisleri sabah yoğunluğu öncesi fabrikalara ulaşabilecek.”
Çarpıcı bir rakam verdi:
“Hesaplamalara göre, ilk vardiya saat 07.00’ye çekildiğinde servisler fabrikalara 20 dakikayla yarım saat arası daha erken ulaşıyorlar.”
Şunu da ekledi:
“Aynı şekilde, akşam saat 16.00 yerine 15.00’te çıkacak işçiler akşam trafiğine kalmadan evlerine daha kısa sürede ulaşabiliyorlar.”
İkinci aşamadaysa okullar var. AK Parti İl Başkanı Torun şu bilgiyi verdi:
“Sayın Valimizin talimatıyla Milli Eğitim Müdürlüğümüz de okulların ders başlangıçlarıyla ilgili düzenleme hazırlıyor.”
Çalışma şu:
“Ancak okulların ders başlangıçları tek bir saate odaklanmayacak, bir sürece yayılacak. Örneğin bazı okullar saat 08.00, bazıları 08.30, bazıları da 09.00’da ders başı yapacaklar.”
Amaç da şu:
“Bu dağılımla okul servislerinin aynı saatte trafiğe çıkmalarının önüne geçilecek.”

KAYNAK. AHMET EMİN YILMAZ
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>