Son Dakika
20 Ekim 2016 Perşembe

Bursa’da tezgahları süslüyor…Faydaları saymakla bitmiyor

Bursa’da taze cevizler pazar tezgahlarını süslemeye başladı.

29 Ağustos 2015 Cumartesi, 08:26
cevizz-001

Taze ceviz Bursa pazarlarında yerini almaya başladı. Az da olsa tezgahlarda görülmeye başlayan taze cevizin kilosu 10-15 lira arasında satılıyor. Kasıma kadar tezgahta kalacak olan taze cevizin bollaşınca fiyatının düşmesi bekleniyor. Taze cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Damar koruyucu özelliği olan taze ceviz, kanın pıhtılaşmasını da önlüyor. İshale de iyi gelen taze ceviz, cildi temizlediği gibi siğilleri giderme özelliğine de sahip. Tümör oluşumunu önleyen taze ceviz bağışıklık sistemini de kuvvetlendiriyor.
Taze cevizin bir haftadır tezgahlarda olduğunu söyleyen esnaf Mustafa Kara, “İyi cevizin kilosu 10 lira civarında. Tabii eski cevizler kadar iyi ceviz yok. Eskiden bir ceviz ağacını 4 kişi zor sarardık. Herkes hissesini sattığı için o cevizler kesildi. Şimdi yurt dışından cevizin içi geliyor. Eski cevizlerimizi bize satıyorlar” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>