Son Dakika
23 Ocak 2017 Pazartesi

Bursa’da tekstilde büyük devrim…

Tekstil sektöründe devrim yapacak yeni bir iplik tarzı geliştirildi. Eskiden çözgü ve atkıda farklı malzemeler kullanılarak oluşturulan karışımlar, yeni teknoloji iplik makinaları ile artık tek ipte kurgulanacak

11 Aralık 2015 Cuma, 09:18
tekstil makineleri

Tekstil sektöründe devrim yapacak yeni bir iplik tarzı geliştirildi. Eskiden çözgü ve atkıda farklı malzemeler kullanılarak oluşturulan karışımlar, yeni teknoloji iplik makinaları ile artık tek ipte kurgulanacak. Japonların ürettiği 3 kaynaktan tek kanala aktarım yapan yeni nesil iplik makinaları ile farklı hammaddeler ipin içerisinde harmanlanacak.
İnegöl’de üretim yapan Göl İplik, İtalya’daki İTMA fuarında 10 gün önce vitrine çıkan yeni makinaları 3 ay öncesinden sipariş ederek, Bursa’ya getirdi. Göl İplik Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Şeremet, 2 milyon avroluk yatırım ile yeni teknolojiyi Türkiye’de kullanarak üretim yapmaya başladıklarını söyledi. Tekstildeki yeni üretim tekniklerini hemen uygulamaya alan merkezlerin başında gelen Bursa, böylece modacıların enterasan fikirlerine ve dokumacıların yeni tarzlarına uygun iplik çıkartacak.
3 farklı hammadde ile üretilecek karışık iplikler, insan vücudu için sağlıklı olan naturel malzemelerin çok daha dayanıklı ve verimli kullanımını sağlayacak. Klasik üretim modellerinin her geçen gün gelişen teknoloji ile farklılaştığını belirten Göl İplik Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Şeremet, “Biz bir taraftan farklı ülkelerden en uygun hammaddeleri bulurken, diğer taraftan gelişmiş ülkelere iplik satmayı da hedefliyoruz. Bu sebeple en son teknoloji ürünlerle yeni çıkan tarzları anında kullanmamız gerekiyor. Günümüzde yeni ve farklı teknolojiler, güzel pazarların kapısını açıyor. Tekstil sektöründe farklılık oluşturacak yeni tarz çok karışımlı ipler, modacılara, konfeksiyonculara yeni ufuklar açıyor. Bizde ilk üreticiler arasında yer almak için 3 hammade ile üretim yapan iplik makinalarını ilk kuran firmalardan olduk. Fabrikamızda üretimin yüzde 30’unu ilk etapta çok karışımlı iplik modeline dönüştürüyoruz. Bunu pazardan gelen taleplere göre önümüzdeki yıllarda geliştireceğiz” dedi.
İnegöl Yenice’de 20 bin metrekarelik alanda üretim yapan Göl İplik, günlük 100 tonu aşan üretim kapasitesi ile Türkiye’de önemli iplik firmaları arasında yer alıyor. Yeni 3 maddeli iplik teknolojisi, yün alerjisi olanların tamamı yün ürün yerine düşük oranda karışımlı ancak yünlü malzemeleri kullanmalarını sağlayacak. İpek gibi pahalı fakat çok sağlam olan elyaflarında yeni teknoloji ile farklı kombinasyonlarda kullanımına imkan oluşacak. Tekstilde yeni teknolojilerin girmesi ile açığa çıkan makinalar ise Bulgaristan ve Mısır gibi ülkelere gönderiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>