Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

Bursa’da tarihi ayıp…

Bursa’nın İznik ilçesinde, tarihi Ayasofya’nın minaresini ardiye yaptılar.

12 Aralık 2015 Cumartesi, 13:32
iznik mimar sinan

Orhan Gazi tarafından 1331 yılında İznik fethedilince camiye çevrilen Ayasofya’nın (Orhan Camii) tarihi minaresini görenler ardiye ile karşılaşıyor. Başta temizlik ve çeşitli malzemelerin tıka pasa doldurulduğu minareyi görenler şaşırıyor. Diğer camilerde olduğu gibi hoparlör ile ezan okunduğu için müezzinlerin çıkmadığı minarenin ardiye gibi kullanılması tepkiye sebep oluyor.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından yapılan önemli değişiklerle Orhan Camii’nin önüne minare eklenmişti. Tarihi minarenin eskiden olduğu gibi ezan okumak için kullanılmasını isteyen vatandaşlar, “Minarenin içi temizlik malzemeleri ve diğer levazımatla dolu. Güzelim minareyi ardiyeye döndürmüşler. Bu saygısızlığa son verilmeli” diye konuştu.
Cumhuriyet döneminde uzun yıllar müze olarak kullanılan Ayasofya, 6 kasım 2011 tarihinde yeniden cami olarak ibadete açılmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>