Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursa’da Renault dışında tüm fabrikalarda mutlu son

Bursa’da otomotiv ve yan sanayi fabrikalarında Renault haricinde tüm fabrikalarda işçiler işverenle anlaştı. Dün gece Tofaş’taki anlaşmanın ardından Mako Fabrikası’nda da iyileştirme hayata geçirildi ve üretimin başlamasına karar verildi.

23 Mayıs 2015 Cumartesi, 11:41
ford işçileri

Tofaş Otomobil Fabrikası’nda dün gece işçi temsilcileri işverenle görüştü. Yönetim eylemlere katılan hiç bir işçiyi işten çıkartmama sözü verdi. Ayrıca Tofaş’ta tüm işçilere bir hafta içinde bin lira ikramiye tarzında prim ödenmesi kararlaştırıldı. Maaşlarında iyileştirme yapılacak olan işçilere 2015 ve 2016 yıllarında aylık 200 lira ek ödeme yapılacak. Ayrıca yönetim, sendika konusunda işçinin tavrını kendisinin belirlemesi konusunda karar aldı. Buna göre, işçiler Türk Metal Sendikası ile yollarını ayıracak, kısa sürede kendileri fabrikada sandık kurup kendi temsilcilerini belirleyecek.
Öte yandan benzer şartlarda en büyük otomotiv yan sanayi şirketi Mako’da da anlaşma sağlandı. Bir haftayı aşkın süredir eylemde olan işçilerin dinlenmiş ve güçlü bir şekilde 25 Mayıs Pazartesi günü iş başı yapacağı belirtildi. Eylemlerin bitmesiyle, işçiler bir haftadır yatıp kalktıkları alanlarda temizlik yaparak evlerinin yolunu tuttular.
Renault Fabrikası’nda da görüşmelerin sürdüğü belirli bir noktada anlaşma sağlandığı öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>