Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Bursa’da prematüre bebekler için seferberlik…

Neonatoloji Uzmanı Dr. Birgül Mutlu, Türkiye’de yılda 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğini söyledi.

17 Kasım 2015 Salı, 13:00
doruk

Neonatoloji Uzmanı Dr. Birgül Mutlu, Türkiye’de yılda 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğini söyledi.
Doruk Sağlık Grubu, Dünya Prematürite Günü’ne dikkat çekti. Türkiye’de 10 bebekten biri prematüre olarak dünyaya geldiğini ifade eden Neonatoloji Uzmanı Dr. Birgül Mutlu, “Türkiye’de 1 milyon 300 bin bebek dünyaya geliyor. Bu sayıya bağlı olarak ise yılda 150 bin prematüre bebek hayata gözlerini erken açıyor. Bu bebeklerin 50 bini bin gramın altında. Artık günümüzde teknoloji çok ilerledi. Bu bebeklerin yaşama oranı çok arttı. Hayata 1-0 yenik başlayan prematüre bebekler çok mücadeleci bir yapıya sahip oluyor. O yüzden mücadeleci renk olan mor onların rengi olarak belirlendi” dedi.
Prematüre doğumun engellenebileceğine işaret eden Mutlu, “Bazı konular takip edildiğinde erken doğumu önlemek mümkündür. Prematüre doğumların anne ve bebek tarafından olmak üzere birçok sebebi vardır. Şu anda Bursa’da da prematüre doğum oranı yüzde 10’dur. Türkiye’ye gelen Suriyeli vatandaşlar arasındaki bakımsız hamile kadınlarla prematüre doğumların sayısını artacak. Şu anda Türkiye prematüreleri Almanya ile Fransa prematürelerinin yıllık toplamına eşit. Dolayısı ile hem dünya, hem de Türkiye için prematüreler önemli bir sağlık meselesi” dedi.
Tıbbın çok önemli mesafeler aldığını belirten Doruk Sağlık Grubu Medikal Direktörü Op. Dr. Mustafa Esgin, “Yeni doğan ünitelerinde gerek cihaz, gerekse eğitim almış kişilerin sayılarının artmasıyla birlikte, 28 haftadan sonra yaşama şansı bulan bebeklerin 24’üncü haftaya kadar hayat bulma şansını yakalamış oluyoruz. Doruk Sağlık Grubu bünyesinde 45 yeni doğan yoğun bakım yatağı bulunmaktadır. Bu da devlet ve özel sektör hastanelerindeki en büyük yeni doğan ünitesi anlamına geliyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>