Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Bursa’da petshop sahiplerine ders

14 kez izlendi, 16 Mart 2016 Çarşamba

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından ev ve süs hayvanları satışı yapanlara yönelik eğitim verildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından il genelinde ev ve süs hayvanları satışı yapanlar için düzenlenen eğitim Hayvanat Bahçesi’ndeki konferans salonunda yapıldı. Katılımın yoğun olduğu toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Tekin Akış, hayvanları koruma anlamında yapılacak çok şey olduğunun altını çizdi. Türkiye’de hayvan sever olmanın zorluğuna dikkat çeken Akış, “Herhangi bir meslek sahibi olabilirsiniz, çok iyi işler yapabilirsiniz ama bir hayvan severseniz işiniz zor. Sokaktaki hayvanların hali ortada. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’nin gayretleriyle ucundan tutabildiğimiz kadar tutuyoruz ama eksiklerimiz gediklerimiz fazla. Her zaman kıyıda köşede atılmış, terkedilmiş, vurulmuş, bakımsız, aşısız, hasta hayvanları bulmak mümkün. Hayvan sever olduğunu bilen insanlar da o tür hayvanları getirip veteriner müdürlüklerine tedavi ettirmeye çalışır. Bursa’da hayvan bakmak sanki sadece hayvan severlere aitmiş gibi o sorumluluk onlara aitmiş gibi bir anlayış var” dedi.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bursa Hayvanat Bahçesi ve Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimlerin konuşmacı olarak katıldığı eğitimde, ev ve süs hayvanı satıcılarına olayın yasal boyutu ve hayvan davranışları hakkında bilgiler verildi. Toplantıda, ev ve süs hayvanlarının korunmasına dair Avrupa sözleşmesi, CITES Sözleşmesi, ev ve süs hayvanları satışı, barınma ve eğitim yerlerinin kuruluş, açılış, ruhsat, çalışma ve denetleme yönetmeliği, hayvan ekolojisi, hayvan davranışı, hayvan bakım ve beslemesi gibi konular ele alındı.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>