Son Dakika
22 Ocak 2017 Pazar

Bursa’da paralel yapıya büyük darbe

Paralel yapının insan kaynaklarına yönelik Bursa’da operasyon düzenlendi. Operasyonda 11 kişi gözaltına alındı

03 Aralık 2015 Perşembe, 14:07
terör

Paralel yapının insan kaynaklarına yönelik Bursa’da operasyon düzenlendi. Bursa’daki insan kaynağı derneği vasıtasıyla, paralel yapıya yakın isimlerin okullara, resmi kurum kuruluşlara, emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yerleştirildiği öne sürülürken, binlerce CV’den oluşan havuz ve şifrelerle donatılmış bir sistemle karşılaşan terör polisi, genelde kod isim kullanan örgüt üyelerinin kamu kurumlarına yerleştirdiği kişilerin tespiti için çalışıyor.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği operasyon kapsamında Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde bir kariyer derneğine baskın yapıldı. Derneğin kurucusu ve yöneticisi olduğu öne sürülen 11 kişi gözaltına alındı. Dernekteki bilgisayarlarda yapılan incelemeler çok sayıda şifre kullanılarak kurulan bilgi havuzu bulundu. Şifreleri tek tek kıran polis, liseden itibaren takip edilen ve cemaate ait dershanelere yerleştirilen binlerce kişinin bilgilerinin olduğunu tespit etti.
CV HAVUZU OLUŞTURMUŞLAR
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerini bile şaşırtan bir sistem kurulan dernekte oluşturulan bilgi havuzunda liseden itibaren takip edilen öğrencilerin kişisel bilgilerinin tüm detaylarıyla yer verildiği tespit edildi. Yasa dışı yollarla elde edilen bilgiler doğrultusunda örgütle örtüşen özelikleri bulanan öğrencileri üniversiteye yerleştirildiği belirlendi.
ÖNCELİK ADLİYE EMNİYET VE TSK
İddiaya göre, CV havuzundan yaralanan FETÖ örgütü yöneticileri, yetişen öğrencileri, daha önceden duyumunu aldıkları adliye ve emniyetin aradığı personele göre eleman gönderiyordu. Aralarında öğretmenlerinde bulunduğu 11 kişi “terör örgütüne üye olmak” “örgüte eleman sağlamak” “evrakta sahtecilik” suçlarından adliyeye sevk edilecekler. Emniyet yetkilileri paralel devlet yapılanmasına yönelik en önemli operasyonun gerçekleştiğini, terör örgütünün kamu kurumlarına eleman yerleştirmesinin önüne geçileceğini ifade ettiler. Gözaltına alınan 11 kişinin sorgusu devam ederken, derneğin kurucusu olan bir kişinin ise yurtdışında bulunduğu öğrenildi. Sorgusu süren şüpheliler, soruşturmanın tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>