Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Bursa’da korkutan deprem…981 yıldır uyuyan fay harekete geçti

Bursa’nın İznik Gölü’nde dün akşam saatlerinde meydana gelen deprem herkesin yüreğini ağzına getirdi. Yetkililer, yerin 16 kilometre altında 981 yıldır uyuyan fay hattının harekete geçebileceğini söyledi.

02 Ekim 2015 Cuma, 11:11
iznik gölü

Bursa’nın İznik ilçesinde dün akşam saatlerinde meydana gelen 1.7 şiddetindeki deprem vatandaşları tedirgin etti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü depremin İznik Gölü merkezli 1.7 şiddetinde olduğu açıklandı. Depremin gölün 16 kilometre altında meydana geldiği öğrenildi. 4 yıl önce Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuarı Araştırma Görevlisi Doç. Dr. Hakan Kutoğlu, Bursa’da daha evvel 7.1 büyüklüğünde deprem olduğunu ve tekrar böyle bir deprem olma ihtimali bulunduğunu söylemişti. Kutoğlu, yine o yıl ki açıklamasında, “İznik kolunun denize daldığı Gemlik bölgesinde de dikkate alınması gereken bir hareketlilik tespit ettik. Bu elde edilen sonuçlar gösteriyor ki, Marmara Bölgesi’nde deprem dediğimiz zaman deprem sadece Kuzey Anadolu’nun Kuzey kolunda değil, Güney kollarında da meydana gelebilir. Bu sonuçlar bunu gösteriyor. Dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü İznik kolu üzerinde en son deprem 1034 yılında gerçekleşmiş” demişti.

İznik merkezli depremin en son 981 yıl önce meydana gelmiş olması ve fay hattının burada olması, uyuyan dev harekete mi geçiyor sorusunu akla getirdi.

UZMANLARIN AÇIKLAMALARI RAHATLATTI
Bursa’nın İznik ilçesinde gerçekleşen ve büyüklüğü 1,7 olarak açıklanan deprem İznik korkuya sebep oldu. İznik gölünün 16 kilometre altında meydana gelen deprem hakkında www.emlaksayfasi.com.tr sitesine açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu büyüklükte bir depremin oldukça doğal olduğunu ve herhangi yeni bir depreme öncülük etmesinin söz konusu olmayacağını söyledi. Dünyanın her yerinde bu denli yer hareketlerinin yaşandığını ifade eden Ercan, “İznik’teki yer hareketi için deprem dememiz bile doğru değil. Biz bunlara depremcik diyoruz. Üstelik yerin 16 kilometre altındaki bir hareket için yeni deprem senaryoları üretilemez. Kaldı ki bu büyüklükteki bir depremcik kendi içinde olmuş ve bitmiştir. İznik ve Bursa halkı bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasın, bu depremcik yeni bir deprem üretemez” dedi.
İznik merkezli bir depremin en son 981 yıl önce olması ve bu bölgede yer alan fay hattı için “uyuyan dev” harekete mi geçiyor sorusuna da cevap veren Prof. Dr. Ahmet Ercan, bu şiddette bir yer hareketinin yeni uyuyan devi uyandıramayacağının altını çizdi.
Ercan; “ İznik’teki depremcik uyuyan dev diye tabir edilen fayı uyandırmak için yeterli büyüklüğe sahip değil. Üstelik gölün kilometrelerce altındaki 1,7 büyüklük için bunu söylememiz asla söz konusu olamaz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>