Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Bursa’da hayatlar böyle kurtulacak…

Bursa’da kanser hastaları artık erken teşhis konularak zamanında tedavi edilecek.

01 Mart 2016 Salı, 14:53
tarama

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği yeni tıbbi teknoloji araçları SPECT-BT ve PET-BT sistemleriyle yenilendi. Artık Bursa’da kanser hastaları erken teşhis konularak tedavi edilecek. Kurulumu tamamlanan ve önümüzdeki hafta açılması planlanan ünite Türkiye’de sadece 4 üniversite hastanesinde bulunurken, ilk defa kamu hastanesi olan Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nde hastalara hizmet verecek. Nükleer tıp bölümünde PET-BT ünitesi, SPECT/BT odası, gama kamera odaları, hasta bekleme odaları, sıcak laboratuar ve hekim odaları yenilenerek ferah mekânlar oluşturulurken, yenilenen ünitede tıbbi görüntüleme yapılan hastaların çevrelerindeki kişileri radyasyon riskine maruz bırakmamaları için hasta bekleme odalarının duvar ve kapıları kurşunla kaplandı. Bu sayede hastalar hastaneden ayrıldıklarında üzerilerindeki radyoaktif maddenin tamamına yakınını atıyor.

BURSA’DA KANSERE ERKEN TEŞHİS
Hastane yönetici Op. Dr. Oktay Çelik, “Son yıllarda kansere erken dönemde teşhis koyabilen, böylelikle kanserli dokunun daha başlangıçta başarıyla tedavisine imkan sağlayan PET-BT ile kanserin yayılım hızının tespitini de artık daha kolay yapılıyor. Aynı zamanda PET-BT koroner kalp hastalıkları ve nörolojik hastalıkların teşhisinde de kullanılırken, başta akciğer, kolon, meme kanserleri olmak üzere, lenf bezi kanserleri ve çeşitli diğer kanser türlerinde teşhis ve yayılımının incelenmesinde tedaviye katkı sağlayan son derece gelişmiş bilgiler elde ediyoruz” dedi.
Çelik, Bir çok klinik endikasyonun teşhis ve tedavisine önemli katkılar sağlayacak SPECT-BT sayesinde ise iskemik kalp hastalıklarının teşhisi, paratiroid adenomunun görüntülenmesi, böbrek fonksiyonların görüntülenmesi, gastro-özafagial reflü, diz- kalça protezlerini görüntülenmesi, tiroid kanserli hastalarda bütün vücudun taranması, tümör görüntüleme, gözyaşı kanalı tıkanıklıklarının görüntülenmesi, kemik sintigrafisi ve çocuklarda böbrek enfeksiyon görüntülemenin artık çok daha süratli yapılarak tedavi sürecinin hızlanacağını belirtti.

BURSA’DA KANSERE ERKEN TEŞHİS
SPECT-BT cihazı ile her türlü sintigrafik görüntüleme için haftalarca sıra bekleme ya da ek ücretler ödeme çilesinin ortadan kalktığını belirten Çelik, “Bütün hastalarımıza yapılacak sintigrafik çalışmanın planlanması için birkaç gün içinde randevu verilecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>