Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Bursa’da hasadı sahurda başladı…Tarlada kilosu kaç lira?

Bursa denilince akla ilk gelen meyvelerden olan şeftalinin hasadı başladı. Ramazan sebebiyle sıcak havalardan etkilenmek istemeyen tarım işçileri sabah ezanıyla birlikte tarlaya gidiyor öğle saatlerinde işi bırakıyor. Bursa Şeftalisi’nin kilosu tarlada 2 ila 2,5 liradan satılıyor

01 Temmuz 2015 Çarşamba, 11:03
seftalii

Şeftali hasadının sıcak günlerde yapılması tarım işçilerini zorlarken bu yıl hasadın Ramazan ayına derk gelmesiyle oruç tutan işçilerin meşakkati iki kat artıyor. Sabah ezanıyla hasada başlayan işçiler, 9 saat boyunca şeftali topluyor. Ramazan ayında sıcaklarda oruçlu iken şeftali toplamanın kendilerini zorladığı ifade eden işçiler yinede “Allah sabrını veriyor” dedi.
Bu yıl baharda yağan şiddetli yağıştan etkilenen şeftalide yaklaşık yüzde 30 kayıp var. Bursa Şeftalisi tarlada 2 ile 2,5 lira arasında müşteri buluyor.
Bursa’da üretilen şeftali Rusya başta olmak üzere Avrupa’daki birçok ülkeye ihraç ediliyor. Şeftali hasadının başladığı Gürsu ilçesinde bahçeleri gezen Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, “Gürsu ilçesinde şeftali hasadı başladı. Ramazan ayının sıcak günlere gelmesinden dolayı şeftali toplayan işçiler sıcaktan dolayı zorlanıyor. Baharda yaşanan soğuk havalardan dolayı Gürsu ilçesinde 30 bin ton rekolte kaybı oldu. Çiftçi şimdiye kadar şeftaliden umduğunu bulamadı. Çiftçimiz şu an borç içerisinde. Yaşanan rekolte kaybından dolayı Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçları ertelendi. Biz bu ertelemenin uzun vadeli olmasını istiyoruz” dedi.

 

seftaliseftali toplayanseftali toplayanlar

50 LİRA YEVMİYE İÇİN 35 DERECE SICAKTA EKMEK KAVGASI
Ramazan ayının sıcak günlere gelmesi sebebiyle zor günler yaşayan şeftali işçileri 35 derece sıcakta 50 lira yevmiye için ter döküyor. Çoğunluğu doğu ve güneydoğudan göç eden işçiler, oruçlu olarak sıcakta şeftali toplamanın zor olduğunu ifade ederek, “Mecbur çalışmak zorundayız. 04.00 ile 13.00 saatleri arasında çalışıyoruz. Sıcakta merdiven taşıyıp ağacın üzerine tırmanıp şeftali topluyoruz. Oruçlu olduğumuz için zorlanıyoruz. Ekmek parası için bu işi yapmak zorundayız” şeklinde konuştular.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>