Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Bursa’da Fetih Coşkusu


55 kez izlendi, 06 Nisan 2015 Pazartesi

Osmanlı Devleti tarafından kuşatması 10 yıl süren Bursa, 1324 yılında fethedildi. Bursa’nın fethedildiği sırada vefat eden Osman Gazi de bu haftada 689. yıldönümü çerçevesinde törenlerle anılıyor.

OSMAN GAZİ’Yİ ANMA VE BURA’NIN FETHİ ETKİNLİK PROGRAMI

I- ATATÜRK ANITI ÖNÜNDEKİ TÖREN

(Atatürk Caddesi Heykel)

09.30           Çelenk Sunma Töreni

-Valilik

-Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı

-Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Saygı duruşu

İstiklal Marşı ve göndere bayrak çekilmesi

II- PINARBAŞI FETİH KAPISINDAKİ TÖREN

10.00-10.02 İstiklal Marşı

10.02-10.07 Fetih Salâsının okunması

10.07-10.20 Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması

– Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi

– Büyükşehir Belediye Başkanı

10.20-10.25 Şiir Okunması

10.25-10.32 Osmangazi Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğunun Gösterisi

10.32-10.47 Defile Gösterisi (Olgunlaşma Enstitüsü)

10.47-10.55 Mehteran Takımının gösterisi (Bursa Mehteran Derneği)

10.55-11.03 Bursa Tahtakıran Kılıç Kalkan Halk Oyunları Ekibinin gösterisi

11.03-11.15 Kortej yürüyüşü

(Pınarbaşı’ndan – Tophane Şehitliğine)

NOT: (Havanın yağışlı olması halinde program Tayyare Kültür Merkezinde yapılacaktır.)

III – TOPHANE ŞEHİTLİĞİNDEKİ TÖREN

11.25-11.35 Osmangazi – Orhangazi Türbeleri Ziyareti

11.35-12.00 Yörük Çadırını Ziyaret

İkramlar(Nohutlu Pilav- Ayran )

(Osmangazi Belediye Başkanlığı tarafından icra edilecektir.)

IV- BALABANBEY KALESİ ÖNÜNDEKİ TÖREN

12.30-12.35 Saygı duruşu İstiklal Marşı

12.35-12.40 Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması

– Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi

12.40-12.50 Yıldırım Belediyesi Erguvan Halk Oyunları Ekibinin Gösterisi

12.50-13.10 Uludağ Mehteran Takımının Konseri

13.10-13.20 Kılıç-Kalkan Ekibi gösterisi (1326 Osmanlı Kılıç Kalkan  ve Folklor Der.

13.20-13.45 İkram( Nohutlu Pilav-Ayran)

(Yıldırım Kaymakamlığınca icra edilecektir.)

12.00-14.00 Işıklar Askeri Hava Lisesi “Jazz Before Flight” Grubunun vereceği Konser

Yer: Kent Meydanı

2

 

 

 

 

 

 

BURSA NASIL FETHEDİLDİ?

Osmanlı Devleti tarafından 1314 yılında başlayan Bursa kuşatması, 10 seneden fazla sürdü. 1324′ de hastalanan Osman Bey, kumandayı oğlu Orhan Bey‘e devretti. Osman Gazi, oğlu Bursa’ yı fethettiği sırada vefat etti (1326).

Orhan Bey, Müdanya limanını ve Orhaneli’ni fethederek Bursa’nın Bizans ile bağlantısını kesti. Aralıklarla on yıl süren kuşatma sonunda Bursa teslim oldu.  İpek üretiminin merkezi olan Bursa, Osmanlı Devleti’nın başkenti yapıldı. Osmanlıların bu dönemde Sakarya havzası ve Marmara Bölgesinde yaptığı fetihlerdeki amacı, batı yönünde ilerleyip Rumeli’ye geçmekti.

Kuruluşu, milattan önceki yıllara dayanan Bursa, daha sonra Romalıların eline geçti. Roma’nın Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünmesinden sonra çevresi ile birlikte Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans’ın) idaresinde kalmıştır.

Osman Bey’in siyasi faaliyetlerinden bahsedilirken işaret edildiği gibi Osman Bey, Bursa’yı kuşatma altına almış fakat fethine muvaffak olamamıştı. Bununla beraber Bursa’ya Bizans’tan gelecek yardıma mani olmak için, şehrin yakınlarına iki kale yaptırmış, bunlardan birine Ak Timur’u, diğerine de Balabancık’ı muhafız olarak tayin etmişti. Böylece Osman Bey, Bursa’ya dışardan gelebilecek yardim yollarını denetim altına almış oluyordu. Bu sebeple 1315 yılından itibaren Bursa, Osmanlılar tarafından çevresinde inşa edilen kaleler vasıtasıyla bir mânâda muhasara altına alınmış oluyordu.

 

KUŞATMA VE FETİH

Orhan Bey, 1326 yılında büyük bir kuvvetle Bursa üzerine yürüdü. Aşikpaşazade ve Nesri gibi kaynaklar, Osman Gazi’nin, Bursa’nın fethinden önce oğlu Orhan’a: Oğul, sen önce Adranps (Orhaneli)’a git ki, o kâfirin babası  Dinbozgazasında benim Bay Koca’mın düşmesine sebep oldu. diyerek onu Gazi Mihal (Köse Mihal), Turgut Alp, Şeyh Mahmud ve Şeyh Edibali’nin kardeşi oklu Ahi Hasan’la gönderdi. Orhan Bey, bu tecrübeli komutanlarla görüşerek Bursa’nın güneyinde ve bir bakıma Bursa’nın anahtarı durumunda olan Adrenos kalesini alıp yıktırdı. Orhan Bey’in gelişinden önce kaleyi boşaltıp Elete dağına çıkmış olan halk ve kale beyi, Orhan’a itaatini bildirdiler. Bunun üzerine tekrar yerlerine iade edilen halka karşı Orhan Bey, insaf ölçülerini aşmayacak derecede merhamet ve hoşgörülü bir şekilde davrandı.

Bundan sonra Bursa önlerine gelen Orhan Gazi, Pınarbaşı mevkiinde karargahını kurup kaleyi kuşattı. Bizans’tan beklenen yardımın gelmeyeceğini anlayan ve kaleyi kurtarmaktan da ümidini kesen kale beyi, Gazi Mihal Bey vasıtasıyla ve bazı şartlarla Bursa’yı teslim edeceğini bildirdiğinden 2 Cemayizelevvel 727 (6 Nisan 1326) tarihinde Bursa Osmanlılara teslim edildi. Kale muhafızı olan Evrenos da Müslüman olarak Osmanlıların hizmetine girdi. Orhan Bey, burayı aldıktan sonra babasının na’şını buraya getirterek sonradan Gümüşlü Künbed diye meşhur olan yere defn ettirdi.

 

FETİH SONRASI

Bursa’nın fethinden sonra, Orhan Gazi için ele geçirilmesi gereken hedef artık İznik olmuştur.

Bursa’nın zaptından sonra Osmanlı Beyliği’nin merkezi buraya nakledilmiştir. Yeni hükümdar burayı yeni binalarla süslemiştir. İnşa edilen dinî ve sosyal eserlerle şehir, Müslüman Türk şehri olma hüviyetini kazanıp yeni bir çehreye büründü. Orhan Bey, daha isin basında eski kiliseleri mescide ve medreselere çevirdi. Bursa’da fakir ve yoksulları doyurmak için imâret yaptırıp onlara vakıflar tahsis eyledi. Buradaki bilgin ve hafızlara da maaş bağladı.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>