Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursalı çiftçinin büyük korkusu..Bu gece don olursa meyveyi zor yeriz…

Bursa’da kar yağışı nedeniyle meteorolojinin don uyarısında bulunması çiftçileri kara kara düşündürüyor. Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, -2 derecenin altına düşmesi halinde ürünlerin zarar göreceğini söyledi.

09 Nisan 2015 Perşembe, 19:09
don

Bursa’nın köylerinde don korkusu yaşanıyor.  Kestel’in köylerinde kar kalınlığının 15 santimetreye kadar yükselmesiyle birlikte bu gece merkezde -2, dağ köylerinde -6 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Çiftçilerin kara kara düşündüğü bu gece ile ilgili açıklamalarda bulunan Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, “Köylerde 15 santimetre kar var. Burnumuzdan soluyoruz.  Bu gece -6 derece olacağı uyarısında bulunuyorlar. -2 dereceden sonra tüm ürünlerimiz heba olur. Şeftali, armut, kiraz gibi ürünlerimiz, nisan ayında yağan bu kar ve don olayıyla birlikte heba olacak. Kar bütün ürünlerimizi mahveder. Don olayı da ürünlerimizi yok eder. Çiftçimiz kara kara düşünüyor. Dokunsanız ağlayacak durumdayız” dedi.

“KÖYLERDE KİMSENİN AĞZINI BIÇAK AÇMIYOR”

Sözün bittiği yerde olduklarını ve Allah’a dua etmekten başka çarelerinin kalmadığını ifade eden Fırtına, “Hasarın ne kadar olacağını düşünemiyorum. Eğer -6 derece olursa meyve diye bir şey kalmaz. Yağış devam ederse bir nebze kurtarır. Isıtma işini de yapsak bir şey olmaz. Devlet büyüklerimizden destek istiyoruz. Köylerde kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Köylülerimiz dokunsan ağlayacak durumda. Doğal afetlerden kaç yıldır çiftçimiz zarar görüyor. En gariban ve kırsal kesim bu bölge. Allah memleketimize milletimize böyle durumları göstermesin” diye konuştu.

“ÜLKE OLARAK FELAKET İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Çiftçinin ürettiği ürünlerin devlet için de yüzde 100 katma değer olduğuna işaret eden Fırtına, “Bu durum bazı insanların birazcık dikkatini çeksin. Tarıma değer verildin. Nisan ayında millet karın altında. Ülke olarak bir felaketle karşı karşıyayız. Çiftçimiz zaten zarar ediyor. Banka kredi borçları var. Büyük tehlike bizleri bekliyor. Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>