Bursa’da büyük yalan bakın nasıl bozuldu

Bursa’da mevsimlik işçilerin çöpten yemek topladıkları iddia edilen haber yalan çıktı. Çöpten yemek topladığı iddia edilen Bulut Heyder, “Habere konu olan fotoğraftaki gibi yediğimiz yiyecekleri çöpten toplamadık, markette çalışan görevliler verdi. Çöp kutusunun yanına oturup yediğimiz için o şekilde yazılmış. Fotoğrafı da ayrıca gazeteciler değil yoldan geçen bir vatandaş çekip medya kuruluşuna vermiş. Gelip bize sorsalardı duruma açıklık getirebilirdik. Çöpten yemek toplayıp yediğimiz haberiyle gündeme gelmek beni de üzdü” dedi.

19 Eylül 2015 Cumartesi, 17:35
aileye yardim

Osmangazi Belediyesi, Karabükten bir ay önce Bursa’ya gelen Heyder ailesinin çöpten yiyecek toplayarak yaşadığı yönünde çıkan haberler üzerine harekete geçti. Mevsimlik işçi olarak Bursa’ya gelen Bulut-Zehra Heyder çifti ve 3 çocuklarına ulaşan Osmangazi Belediyesi ekipleri, aileye gıda ve kıyafet yardımında bulundu. Karabük’te evlerinin yanması üzerine Bursa’ya geldiklerini ifade eden Bulut Heyder, “Yaklaşık 1 aydır Bursa’dayım. Mevsimlik olarak çalışacak işlere başvurdum. Ancak epilepsi hastası olduğum için iş vermek istemediler. Marketlerde çalışan görevli arkadaşlar durumumu bildikleri için bana akşamları yiyecek yardımında bulunuyordu. Habere konu olan fotoğraftaki gibi yediğimiz yiyecekleri çöpten toplamadık, markette çalışan görevliler verdi. Çöp kutusunun yanına oturup yediğimiz için o şekilde anlaşılmış ve haberde de öyle yazılmış. Fotoğrafı da ayrıca gazeteciler değil yoldan geçen bir vatandaş çekip medya kuruluşuna vermiş. Gelip bize sorsalardı duruma açıklık getirebilirdik. Ben sadece çalışmak istiyorum. İstediğim iş bulmak. Çöpten yemek toplayıp yediğimiz haberiyle gündeme gelmek beni de üzdü. Bursa’da kalıcı değilim. Geri dönüş için yeterli parayı kazanıp ailemle birlikte tekrar Kastamonu’ya dönmek istiyorum” diye konuştu.
BELEDİYE SAHİP ÇIKTI
Hayata geçirdiği ‘belediye benimle’ projesi ile ilçedeki her haneye giderek vatandaşlarının sıkıntılarını tespit edip çözüm üreten Osmangazi Belediyesi, Heyder ailesine de ulaşarak yardım eli uzattı. Aileye gıda ve kıyafet yardımında bulunan belediye ekipleri, ailenin engelli maaşı alması için teşebbüse geçti. Osmangazi Belediyesi ailenin tekrar Karabük’e dönmesi ve Bulut Heyderi’in iş bulması konusunda Karabük Valiliği ile irtibata geçildi. Bursa’da bulunduğu süre zarfında ailenin ihtiyaçları giderilecek ve Karabük’te yeni bir hayat kurmaları için gereken yapılacak. Osmangazi Belediyesi ekipleri, Panayır Mahallesi’nde kurulan çadırlarda yaşayan diğer mevsimlik işçi ailelerine de bayramlık kıyafet ve gıda yardımında bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>