Son Dakika
26 Ekim 2016 Çarşamba

Bursa’da bir tarih daha ayağa kalkıyor…Aman Sinanpaşa gibi olmasın

363 kez izlendi, 04 Temmuz 2015 Cumartesi

Bursa’nın İznik ilçesindeki 637 yıllık tarihi Yeşil Cami restore ediliyor.Uzmanlar, Yenişehir Sinanpaşa Külliyesi’ndeki hataların burada da tekrarlanmamasını istediler

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik’in sembol eserlerinden biri olan ve 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami’yi özgün kimliğine kavuşturacak restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarını hızla sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sahip olduğu değerlerle İznik’in hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar için evrensel bir değer olduğunu belirterek, tüm bu değerleri ayağa kaldırmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, İznik ilçesinin de evrensel bir değer olarak UNESCO listesinde yer alması için de hummalı bir çalışma dönemine girdi. Daha önce tarihi eser tespit çalışmaları kapsamında yapılan hava çekimleri ile göl içindeki 1500 yıllık bazilikanın görüntülenmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi sayesinde, bu çalışma Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilmişti. Böylelikle İznik’in isminin yeniden dünya gündemine taşınmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, ilçedeki ecdat yadigarı eserlerin ilk günkü orijinal halini alması için restorasyon çalışmalarına hız verdi. İznik ilçe merkezinde 1. Murat Hüdavendigar döneminde 1378 yılında Çandarlı Halil Paşa tarafından yaptırılan ve minaresinde yeşil çini kullanılması nedeniyle yeşil cami olarak adlandırılan tarihi yapıdaki restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında iskele ile çevrilen minarede temizlik çalışmaları yapılırken, caminin içi de zeminden duvarlara kadar bütünüyle elden geçiriliyor.

İznik’e değer katacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ile birlikte Yeşil Cami’de devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Yeşil Cami’nin Selçuklu son dönem ve Osmanlı ilk dönem mimari özelliklerini bünyesinde barındıran nadide eserlerden biri olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Minaresinden kubbelerine, zeminden mermer sütunlarına kadar cami restore edilerek ilk günkü orijinal görüntüsüne kavuşacak. Çalışma kapsamında sadece restorasyon değil, bölgede bir de çevre düzenlemesi yapılacak. Burası İznik’in en ayrıcalıklı buluşma noktalarından biri olacak” dedi.
İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da bölgeye değer katacak çalışmalar nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

 

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>