Son Dakika
22 Ekim 2016 Cumartesi

Bursa’da bir günde 3 orman yangını

Bursa dün, İnegöl, Nilüfer ve Orhaneli’den gelen yangın haberlerinin şokunu yaşadı. Çok şükür orman yangınlarının tamamı büyümeden söndürüldü

27 Ağustos 2015 Perşembe, 10:29
helikopter orman yangini müdahalesi

İlk yangın haberi Nilüfer Gölyazı’dan gelmişti. Anız yangınında 40 dönümlük alan küle döndü. Yangın büyük panik yaşatırken, orman ve büyükşehir itfaiyesi alevleri söndürdü.
İkinci yangın haberi Orhaneli’den geldi. Sadağı bölgesinde kızılçam ormanı yandı. Yangına havadan ve karadan müdahale edilerek alevler söndürüldü.
Öte yandan son yangın haberi İnegöl’den geldi.
Çavuşköy Mahallesi sınırları içerisindeki tarım arazisinde anız yangını meydana geldi. Dumanları fark eden mahalle sakinleri durumu hemen İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana da sıçrayan yangına 4 arazöz ve yangın söndürme ekipleri ile müdahale edilirken, İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, yangının ormanlık alanda yayılmaması ve ekili tarım arazilerine sıçramaması için profesyonelce bir çalışma yürüttü. Ekiplerin çalışmaları sonucu yangın kısmen kontrol altına alınırken, havanın rüzgarlı olması nedeniyle her ihtimale karşı Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde hazır bekleyen yangın söndürme helikopterinin de müdahale etmesi istendi.

HEM KARADAN HEM HAVADAN
İnegöl Orman İşletme Müdürü Muhammet Çolak’ın bizzat takip ettiği yangın söndürme çalışmalarına katılan helikopter, karadan süren yangın söndürme çalışmalarına havadan destek verdi. Boğazköy Barajı’ndan 20’nin üzerinde sorti yapan helikopterin desteğiyle yangın yarım saatlik çalışma sonucu söndürüldü.

EKİLİ ALAN KURTARILDI
Yangın, İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü’nün başlattığı ağaçlandırma kampanyası kapsamında birçok sivil toplum kuruluşunun diktiği Boğazköy Barajı kenarındaki fidanlara sıçramadan söndürüldü.

2015 YILININ İLK YANGINI
Öte yandan, Bursa genelinde 2015 yılının ilk orman ve arazi yangını ekiplerin gayretli çalışmaları sonucu büyümeden söndürüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği yangın yerinde Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin gece boyunca nöbet tutacağı bildirildi.

45 DÖNÜM ARAZİ İLE 2 DÖNÜM ORMANLIK YANDI
Yangın sonucunda 45 dönümlük tarım arazisi ile 2 dönüm ormanlık alanın yandığı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>