Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursa’da biber bereketi

Ekonomisi tarıma dayalı olan Bursa’nın Yenişehir ilçesinde çiftinin yüzü bu yıl gülüyor.

22 Eylül 2015 Salı, 11:18
biber

Biber fiyatları toptan 1,5-2 lira arasında değişirken, Yenişehir’de bu yıl 25 bin dönüm araziye biber ekildiği bildirildi. Sezonun sonuna gelindiği şu günlerde özellikle biberden yüzü gülen Yenişehir çiftçisinin memnun olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Türkiye’nin biber yetiştiren başka bölgelerinde havalardan dolayı biberde hastalık çıktı. Yenişehir’de biber iyi para yaptı. Bunun yanı sıra fasulye ve çerezlik ayçiçeği de çiftçinin yüzünü güldürdü. Bu bizi mutlu ediyor. Türkiye’de ürün planlaması olmadığı için her bölgenin üreticisi her sezon para kazanamıyor. Bakın başka bölgelerde hastalık var. Yenişehir çiftçisi para kazandı. Eğer ürün planlaması olsa her bölge daha çok para kazanacak. Bu planlamayı bizler yapamıyoruz. Şayet devlet böyle bir ürün planlaması yaparsa Türkiye’de tarım daha da gelişecektir. Bunu yıllardan beri söylüyoruz, ancak başarılı olamadık” dedi.
Bu yıl bezelye, buğday ve patates gibi ürünlerin ucuz olduğunu dile getiren Aktaş, “Eğer ürün planlaması yapılmış olsaydı bu ürünleri yetiştiren üreticilerimiz de para kazanmış olacaktı. Ancak Yenişehirli üretici bu yıl eskiye nazaran iyi bir sezon geçirmiştir. Temennimiz kışlık ürünler karnabahar, lahana, prokoli, pırasa, ıspanak, turp ve şalgamın da para yapması. Böyle olursa çiftçi bu yıl rahat bir nefes alabilir” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>