Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi

Bursa’da ağaçlar neden feda edildi?

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi’nde, doğal güzelliğiyle bilinen Su Uçtu Şelalesi’ne yalnızca bir kaç kilometre mesafede ormanlık alan talan edildi.

15 Aralık 2015 Salı, 18:53
agac kesildi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesi’nde, doğal güzelliğiyle bilinen Su Uçtu Şelalesi’ne yalnızca bir kaç kilometre mesafede ormanlık alan talan edildi. Dağın tepelerine kurulan rüzgar tribünlerinden enerji taşıyan elektrik hatlarının geçtiği yollara iş makineleri girdi. Kilometrelerce uzunlukta, ucu bucağı görünmeyen yollar açıldı. Ağaç kesimini katliama çeviren ise, ihtiyaçtan çok daha fazla alanın katledilmesi oldu.

Chp Bursa milletvekili Orhan Sarıbal doğa talanının yapıldığı yeri inceledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nce doğal bitki örtüsü, canlı yaşamı nedeniyle koruma altında olan bölgede yapılan bu kıyımın vicdanen kabul edilemez olduğunu söyleyen Sarıbal “ Bu ülkenin sürdürülebilir enerjiye ihtiyacı var. Bunu kabul ediyoruz. Ama bir orman katliamı yaparak, çevreye, doğaya,orda yaşayanların ortamına zarar vererek rant elde etmek, kar elde etmek, para hırsıyla bu dağları satıp sonra buraları talan etmeye gönlümüz razı değil” diye konuştu.

CİĞERLERİMİZE NEŞTER VURULDU

Meşe, kayın, göknar… Bursa’nın ciğerlerinde yapılan kıyımda ağacın ne cinsi , ne yaşı , ne de kesilen ağaç sayısı dikkate alındı. Öyle ki, bir enerji hattı direği için 4-5 metrelik alan yeterli olurken, katliamın genişliği 100 metreyi buldu. Üstelik kesilen binlerce ağaç, yalnızca mevcut 14 rüzgar gülü için kesildi. Esas yapılmak istenen ise Mustafakemalpaşa’nın dağlarına 100’den fazla rüzgar gülü dikilmesi. Eğer bu plan gerçekleşirse, ortada ne orman, ne de doğa harikası Suuçtu Şelalesi’nin cazibesi kalacak.

“Meşelik ormanı, yüzlerce yıllık ağaçları talan ediyorlar. Hangi gerekçeyle, kimden izin alarak? Nasıl yapıyorsunuz bunu? İnanıyorum ki rant elde ediyorsunuz.” Diyen Sarıbal hem Orman ve Enerji Bakanlıkları’nı uyardı hem de Bursalıları doğa talanı karşısında mücadeleye davet etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>