Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Bursa’da 638 yıllık gelenek bozulmadı

Bursa evliyalarından Baba Sultan Hazretleri, vefatının 638 yılında kabri başında anıldı.

27 Temmuz 2015 Pazartesi, 09:53
babasultan

Kestel ilçesine bağlı Baba Sultan köyünde türbesi bulunan Baba Sultan Hazretleri, vefatının 638 yılında kabri başında binlerce kişinin katılımıyla dualarla anıldı. Anma etkiliğine köy halkının imece usulü 120 kazanda hazırladıkları pilav, yaklaşık 20 bin kişiye ikram edildi. Türbenin etrafında dağıtılan pilav tepsilerine Bursa ve çevre illerden katılan vatandaşlar aynı anda oturdu. Babasultan Mahallesi (köyü) sakinleri tarafından uzun yıllardan beri, köyde türbesi bulunan Geyikli Baba Hazretlerini anma için onlarca kuzu kesilirken, 2.5 ton pirinç kullanıldı.
Baba Sultan Köyü sakinlerinden Gümrah Taşçı, Geyikli Baba anma törenlerinin Osmanlı döneminden bu yana düzenlendiğini belirterek, “638 yıldır aralıksız sürdürülen bir gelenek olan anma törenlerini, bu yılda büyük bir coşkuyla gerçekleştiriyoruz. 20 bin kişiye pilav ikramı oldu. Mevlid okundu, dualar edildi. Gelen misafirler Geyikli Baba türbesini ziyaret etti. İnşallah bu geleneği önümüzdeki kuşaklar da sürdürecektir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>