Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Bursa’da 1100 yıllık şapel bulundu

Bursa’nın İznik ilçesinde 10. yüzyıla ait olduğu sanılan Bizans dönemi Şapel (Kutsanma Alanı) bulundu.

01 Ağustos 2015 Cumartesi, 20:42
sapel

İznik ilçesinde Nilüfer Hatun İmarethanesi ve Müştemilatı Yapımı Teşhir Tanzimi ile Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında ek bina temel kazıları sırasında 10. yüzyıla ait olduğu sanılan Bizans dönemi Şapel (Kutsanma Alanı) ortaya çıktı. Bursa Anıtlar Koruma Kurulu üyeleri, İznik’te gerçekleştirilecek olan ‘Yeşil Cami Çevre Düzenleme Mimarisi ve Peyzaj Avam Projesi, Ayasofya Camii Bahçesindeki mevcut tuvaletler yerine yeni tuvalet yapılması talebinin değerlendirmesi, Kıyı Bandı Kentsel Tasarım Avam Projesi ve yeni İznik Müzesi inşaat alanında yapılan sondaj kazı rölövesinin değerlendirmesi konusunda çeşitli incelemelerde bulundu. İncelemelere, Bursa Anıtlar Kurulu Başkanı Murat Taş, Kurul Müdürü Serpil Arık, Üyeler, Işıl Gençoğlu, Nazire Diker, Kazım Karabulut, Bülent Nuri Kılavuz, Bursa Müze Müdürü Sinan Özbey, Rölöve Anıtlar Müdürü Aylin Kırlangıç, Mevlüde Kapta ve kurul raportörleri katıldı.

10. YÜZYILA AİT ŞAPEL BULUNDU
Kurul başkanı ve üyeleri, 2012 Haziranın da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzeler Genel Müdürlüğü, Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından ihalesi açılan ve halen restorasyonu devam eden İznik Nilüfer Hatun İmarethanesi ve Müştemilatı Yapımı Teşhir Tanzimi ile Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında ek bina temel kazıları sırasında 10. yüzyıla ait olduğu sanılan Bizans dönemi Şapel (Kutsanma Alanı) bulundu. Müze müdürlüğü arka bahçesinde ki kazı alanında ortaya çıkan kalıntılardan dolayı çok amaçlı bir çalışma alanı olduğu kaydedildi. O sebeple korunması mı yoksa güvenli bir şekilde kapatılıp, yerine “İznik Yeşil Müze” adı verilen yeni idari binası ve arkeoloji müzesi inşaatının olup olmayacağı konusunda nihai karar verecekleri öğrenildi. İnşa edilmek istenen “İznik Yeşil Müze” projesindeki binanın üst terası temiz enerji kullanımı için yeşil alandan oluşuyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>