Bursa, Van’ın da gerisinde kaldı…Başkan Altepe isyan etti

Bursa, vergi gelirlerine göre büyükşehirlere ayrılan pay sıralamasında Van’ın bile gerisinde kalarak 16.sırada kaldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu duruma isyan ederken merkezi yönetimden daha fazla yatırım ve pay istediklerini dile getirdi. Bu konuda büyük görev ise iki bakan ve milletvekillerine düşüyor.

25 Aralık 2015 Cuma, 10:27
ŞAHİN'DEN HIZLI TREN AÇIKLAMASI AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN: “ANCAK OSMANELİ HATTINDA SIKINTI OLURSA İNEGÖL DEVREYE GİRER”

Bursa Medyası’nın duayenlerinden Ahmet Emin Yılmaz, konuyu bugün köşesine taşıdı.

Sistem şu: Vergi gelirlerinden oluşan bütçeden Büyükşehir belediyelerine kişi başına pay veriliyor. Bu kişi başı paylar sayesinde yerel yönetim hizmetleri yürütülüp yatırımlar yapılıyor.
Önümüzde…
30 Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kişi başı payları gösteren tablo var.
O tabloda…
Aldığı 685 liralık katkı payıyla Kocaeli ilk sırada. Onu 580 liralık payla İzmir izliyor. İstanbul’un 534 lirayla üçüncü, Ankara’nın 488 lirayla dördüncü, Erzurum’un 444 lirayla beşinci olduğu listede Bursa’nın yeri çok gerilerde.
Çünkü…
Bursa bütçeden aldığı 309 liralık kişi başı payla 16. sırada bulunuyor.
Açıkça söylemek gerekirse…
İlk 5 ilden sonraki Tekirdağ, Mersin, Eskişehir, Konya, Muğla, Antalya, Kayseri, Malatya, Denizli ve Van’ın gerisinde kalmak Bursa’ya hiç yakışmıyor.
Nitekim…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de bu duruma itirazdan çok adeta isyan ederken şunu söyledi:
“Bursa Büyükşehir Belediyemizin hizmet alanı yüzölçümü daha önce 2 bin 400 kilometrekareydi. Bütünşehir uygulamasıyla kırsal da katılınca 11 bin kilometrekareye çıktı.”
Bir rakam daha verdi:
“Yani Büyükşehir hizmet alanı yüzölçümü yaklaşık 4 kat artarken, 2 milyon 200 bin olan nüfus yüzde 30’luk artışla 2 milyon 800 bin oldu.”
Şunu vurguladı:
“Bursa’da nüfusun büyük bölümü merkezde yaşıyor. Kırsal nüfusu az. Fakat kırsal alanlar geniş. Sınırımız 4 kat genişlerken nüfus artmadığı için katkı payımız düşük kaldı.”
Bu nokta…
Sorunun tam da çıkış noktası. Yüzölçüm 4 kat artmasına karşın nüfus artışının yüzde 30’da kalması vergi gelirlerinden alınan kişi başı pay sıralamasında Bursa’yı 16. sıraya indiriyor.
Çünkü…
Kırsaldaki nüfusu fazla olan kentler bu değerlendirmede avantajlı hale geliyor.
Nitekim…
Sistemdeki hataya işaret eden Başkan Altepe şunu söyledi:
“Kişi başı gelirimizin artması gerekiyor. Daha rahat hizmet verebilmek için haksızlığa yol açan bu sistem düzeltilmeli. İhracatta ve ekonomide 2. sırada olan bir kentin kişi başı paylarda 16. sırada olması en büyük haksızlık.”
Şunu da ekledi:
“Ankara’da Bakanlarımıza bu konuyu anlattık ve yardım istedik. Fazladan bir şey istemiyoruz, Bursa’nın hakkını istiyoruz. Alabilirsek Bursa olarak gelmemiz gereken yerlere çok daha kolay geliriz.

Kaynak. Olay-Ahmet Emin Yılmaz
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>