Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

Bursa sahilleri artık daha güvenli

39 kez izlendi, 21 Temmuz 2015 Salı

Yüksek hava sıcaklıklarıyla birlikte sahillerde yaşanan yoğunluğu göz önüne alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, muhtemel boğulma olaylarına karşı Bursa sahillerindeki cankurtaran hizmet noktası sayısını 5’ten 11’e çıkardı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte dolan kıyı şeridindeki muhtemel boğulma olaylarına karşı Gemlik, Mudanya, Karacabey ve İznik sahillerindeki güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye çektiklerini söyledi.

11 noktada 40 personelle non-stop hizmet
Başkan Altepe, geçen yıl 5 ayrı noktada sadece hafta sonları verdikleri cankurtaran hizmetini bu yıl genişlettiklerini ifade etti. Başta Küçükkumla, Yunuslar, Kumsaz, Kurşunlu, Trilye, Kumyaka, Eşgel, Eğerce, Ayazma, Mesudiye, Karacabey ve Yeniköy sahilleri olmak üzere toplam 11 noktada 11 bot ve 40 gümüş sertifikalı cankurtaranla haftanın 7 günü sabah saat 09.00’dan gün batımına kadar hizmet verdiklerini söyleyen Başkan Altepe, “Genişletilmiş hizmetimiz Haziran ayı başı itibariyle start aldı. Eylül 15 itibariyle de son bulacak. Cankurtaran ekiplerimiz sahillerde belirlenen kurallara uyulmasını sağlamaktadır. Sahilleri kullananların diğer kullanıcıları rahatsız edici şekilde yüzmeleri, atlamaları veya davranışları engellenmektedir. Görev sırasında devamlı gezerek sorumluluk alanını takip ve kontrol etmektedir. Boğulma tehlikesi geçiren kişiye can simidi, ip, güvenlik kemeri gibi malzemeleri atmakta ve güvenli bölgeye ulaştırmaktadır. Uygun teknikle suya girmek ve uygun teknikleri kullanarak boğulma tehlikesi geçiren kişiyi yakalayarak güvenli bölgeye çıkarmaktadır. İlk müdahaleyi yapmak ve en kısa sürede doktor ve ambulans çağırmaktadır. Bu hizmetler hassasiyet içerisinde yerine getirilmektedir” dedi.

Güvenli yüzme için mantar şeridi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu yıl yüzmeye elverişli olduğu tespit edilen toplam 27 noktaya 10 bin 200 metre uzunluğunda mantar şeritler çekildiğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin hizmet alanının genişlemesiyle birlikte tüm sahiller ve mesire alanlarındaki göletleri kontrol altına aldığını belirten Başkan Altepe, “Özellikle mesire alanlarında yüzmeye uygun olmayan gölet, dere, baraj gölü gibi noktalara 200 adet tabela dikildi. ‘Bu bölgede suya girmek yasaktır’, ‘Güvenlik mantarları dışında denize girmek tehlikeli ve yasaktır’, ‘Kayalardan denize atlamak tehlikeli ve yasaktır’ ve ‘Cankurtaranların talimatlarına uyunuz’ yazılı tabelalarla muhtemel boğulma ve yaralanma olaylarına karşı vatandaşlar uyarılıyor. Bu uyarılara halkımızın mutlaka dikkat etmesi gerekiyor. Tek hedefimiz halkımızın can güvenliğini sağlamak” diye konuştu.

Hizmet verilen noktalar
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaran ekipleri, yaz sezonu başladığından beri yüzme güvenlik şeridi dışına çıkan 1000 vatandaşı boğulmalara karşı uyardı. Gelen ihbarlar doğrultusunda fiber tekne içerisinde mahsur kalan 2 vatandaş, ekiplerce sahile çıkarıldı. Bursa sahillerinde cankurtaran hizmeti verilen noktalar şu şekilde:
Mudanya-Trilye-Kumyaka kıyı şeridi, Gemlik-Küçükkumla Ormanlar Kampı kıyı şeridi, Gemlik-Kumsaz Halk Plajı-Kurşunlu Masal Denizi kıyı şeridi, Gemlik Küçükkumla Yunuslar Mevkii kıyı şeridi, Karacabey-Yeniköy kıyı şeridi, Karacabey-Kurşunlu-Malkara kıyı şeridi, Orhangazi-İznik Gölü Orhangazi kıyı şeridi, İznik-İznik Gölü İznik kıyı şeridi, Mudanya-Eğerce kıyı şeridi, Mudanya-Eşgel kıyı şeridi ve Mudanya Ayazma-Mesudiye kıyı şeridi.

Etiketler:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>