Son Dakika
16 Ocak 2017 Pazartesi

Bursa milletvekiline önemli görev

Büyükelçiler kararnamesiyle Üsküp Büyükelçiliği’ne Bursalıların yakından tanıdığı bir isim atandı

14 Haziran 2016 Salı, 11:35
tülin erkal kara

Dışişleri Bakanlığı’nca geçen hafta ilki yayınlanan Büyükelçiler Kararnamesi’nin ikincisi de dün çıktı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnamede Bursalılar açısından sürpriz bir isim de var: Tülin Erkal Kara.
Kararnameyle Üsküp Büyükelçisi atanan ve Dışişleri dışından listeye giren iki kişiden biri olan Tülin Erkal Kara siyasetten geliyor. AK Parti’de önce Orhangazi İlçe Kadın Kolu Kurucu Başkanı olarak görev yaptı, Candemir Çelik’ten sonra da İl Kadın Kolları Başkanlığı’nı üstlendi.
2011-2015 dönemindeyse AK Parti Bursa Milletvekili olarak görev yaptı. Bu süreçte Avrupa Parlamentosu’ndaki çalışmalarıyla dikkat çekti. Özellikle Türkiye aleyhine bazı kararları önceden görüp engellenmesini sağladı.
Haberi duyunca arayıp “Şaşırdığımızı” kendisine de söyledik. Kara ise son derece sakin ve sorumluluğunu bilen bir diplomat olarak şunu söyledi:
“Bölgeyi milletvekili olduğum dönemden iyi biliyorum. En önemlisi Bursa ile çok fazla benzerlikleri ve bağı var. Belediyelerimizin Üsküp’te hizmetleri var. Elimden gelenin en iyisini yapıp koordinasyonu sağlayacağım ve ülkem adına hizmet vereceğim.”
Ardından…
“Üsküp Bursa’ya uzak değil, Bursa’daki tüm dostları oraya bekliyorum” diye de ekledi.
Kara, iki aylık bir eğitimin ardından Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi olarak göreve başlayacak.

Kaynak. Ahmet Emin YIlmaz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>