Bursa'da çalışan kadınlara kanser eğitimi

Gökçelik, Meme Kanseri Farkındalık ayı olan Ekim ayında kadın çalışanları, kadınların yakalandığı kanserler ile ilgili bilgilendirdi. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Nilüfer Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Doktoru Leman Damla Kokarağaç, Gökçelik çalışanlarına meme, kalın bağırsak ve rahim kanserleri ve belirtileri ile ilgili bilgiler verdi.

SAĞLIK, 17 Ekim 2017 Salı, 11:00
Bursa'da çalışan kadınlara kanser eğitimi

Kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Kokarağaç, "Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırayı alan kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmakta" dedi.

Kadınlarda başlıca görülen kanser türlerinin başında meme kanserinin geldiğini anlatan Leman Damla Kokarağaç, meme kanserinin süründüren bir tür olduğunu ve erken teşhisin önemine değindi. Meme kanseri erken teşhis için 20 yaş üzeri tüm kadınların her ay kendi kendilerini kontrol edebileceğini söyleyen Kokarağaç, (40-69) yaş aralığında kadınların da 2 yılda bir mamografi çekimi yaptırılması gerektiğine dikkat çekti.

Kalın bağırsak kanserinin kadınlarda görülen ikinci kanser türü olduğunu hatırlatan Leman Damla Kokarağaç, özellikle 50 ve 70 yaş arasında hem kadın hem de erkeklerin 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi yaptırması gerektiğine işaret etti.

Kadınlarda sıkça görülen rahim ağzı kanserinin de gözle görülür işaretleri olmadığını ifade eden Doktor Leman Damla Kokarağaç, "30 ve 65 yaş arası hanımlar 5 yılda bir smear ve  HPV DNA testini mutlaka yaptırmalı. KETEM'lerde bu testleri ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Erken teşhis hayat kurtarır" diye konuştu.

GÜNDEM
Feci kaza! Otomobil işçilere çarptı, 3 ölü...
Manisa'da meydana gelen trafik kazasında, bir otomobilin belediye park bahçe işlerinde çalışan iş...
SPOR
Derbi soruşturmasında flaş gelişme!
Fenerbahçe - Beşiktaş derbisinde meydana gelen olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında a...
BURSASPOR
Bursaspor'a çifte ceza!
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Kardemir Karabükspor maçının ardından Bursaspor Kulübü'ne sah...
BURSA
Dünya çocuklar Bursa'da buluştu
Dünya çocukları Osmangazi Belediyesi'nin Sukaypark Tesisleri'nde bir araya geldi.
BURSA
Uluabat Gölü'nde kontrol yetkisi Karacabey'de
Dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan ve ekolojik yöndende çok sayıda endemik bitki ve ...
EKONOMİ
Fast food devinden şok karar!
Fast food devinden şok karar! 500 tanesini kapatıyor.
Bursa'da 23 Nisan'da acı olay!
11 yıl sonra ulaşan mektup vatandaşı şok etti
Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı!
Akıl almaz olay! Görenler hayrete düştü

En Çok Okunan Haberler