Bursa'da çalışan kadınlara kanser eğitimi

Gökçelik, Meme Kanseri Farkındalık ayı olan Ekim ayında kadın çalışanları, kadınların yakalandığı kanserler ile ilgili bilgilendirdi. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Nilüfer Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Doktoru Leman Damla Kokarağaç, Gökçelik çalışanlarına meme, kalın bağırsak ve rahim kanserleri ve belirtileri ile ilgili bilgiler verdi.

SAĞLIK, 17 Ekim 2017 Salı, 11:00
Bursa'da çalışan kadınlara kanser eğitimi

Kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Kokarağaç, "Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırayı alan kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmakta" dedi.

Kadınlarda başlıca görülen kanser türlerinin başında meme kanserinin geldiğini anlatan Leman Damla Kokarağaç, meme kanserinin süründüren bir tür olduğunu ve erken teşhisin önemine değindi. Meme kanseri erken teşhis için 20 yaş üzeri tüm kadınların her ay kendi kendilerini kontrol edebileceğini söyleyen Kokarağaç, (40-69) yaş aralığında kadınların da 2 yılda bir mamografi çekimi yaptırılması gerektiğine dikkat çekti.

Kalın bağırsak kanserinin kadınlarda görülen ikinci kanser türü olduğunu hatırlatan Leman Damla Kokarağaç, özellikle 50 ve 70 yaş arasında hem kadın hem de erkeklerin 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi yaptırması gerektiğine işaret etti.

Kadınlarda sıkça görülen rahim ağzı kanserinin de gözle görülür işaretleri olmadığını ifade eden Doktor Leman Damla Kokarağaç, "30 ve 65 yaş arası hanımlar 5 yılda bir smear ve  HPV DNA testini mutlaka yaptırmalı. KETEM'lerde bu testleri ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Erken teşhis hayat kurtarır" diye konuştu.

DÜNYA
Trump: 'Putin'le zirve iyi geçecek'
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le gerçekleştireceği görüşme için "...
BURSA
Bursa'da iğrenç olay!
Çanakkale'nin Çan ilçesinde markete gidiyorum diyerek evden ayrıldıktan sonra bir daha geri dönme...
GÜNDEM
AK Parti'den bedelli askerlik açıklaması!
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlik konusunda açıklama yaptı.
GÜNDEM
'OHAL'in kalkacağı tarih belli oldu!
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ''OHAL 18 Temmuz'da bitiyor'' dedi.
BURSA
Bursa'da kayıp genç kız alarmı!
Bursa'da 5 gün önce evinden çıktıktan sonra bir daha ulaşılamayan 21 yaşındaki genç her yerde ara...
GÜNDEM
OHAL sonrası için yeni düzenleme!
OHAL için yeni düzenleme ile ilgili teklif Meclis Başkanlığına sunuldu