Bursa'da çalışan kadınlara kanser eğitimi

Gökçelik, Meme Kanseri Farkındalık ayı olan Ekim ayında kadın çalışanları, kadınların yakalandığı kanserler ile ilgili bilgilendirdi. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Nilüfer Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Doktoru Leman Damla Kokarağaç, Gökçelik çalışanlarına meme, kalın bağırsak ve rahim kanserleri ve belirtileri ile ilgili bilgiler verdi.

SAĞLIK, 17 Ekim 2017 Salı, 11:00
Bursa'da çalışan kadınlara kanser eğitimi

Kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Kokarağaç, "Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırayı alan kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmakta" dedi.

Kadınlarda başlıca görülen kanser türlerinin başında meme kanserinin geldiğini anlatan Leman Damla Kokarağaç, meme kanserinin süründüren bir tür olduğunu ve erken teşhisin önemine değindi. Meme kanseri erken teşhis için 20 yaş üzeri tüm kadınların her ay kendi kendilerini kontrol edebileceğini söyleyen Kokarağaç, (40-69) yaş aralığında kadınların da 2 yılda bir mamografi çekimi yaptırılması gerektiğine dikkat çekti.

Kalın bağırsak kanserinin kadınlarda görülen ikinci kanser türü olduğunu hatırlatan Leman Damla Kokarağaç, özellikle 50 ve 70 yaş arasında hem kadın hem de erkeklerin 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi yaptırması gerektiğine işaret etti.

Kadınlarda sıkça görülen rahim ağzı kanserinin de gözle görülür işaretleri olmadığını ifade eden Doktor Leman Damla Kokarağaç, "30 ve 65 yaş arası hanımlar 5 yılda bir smear ve  HPV DNA testini mutlaka yaptırmalı. KETEM'lerde bu testleri ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Erken teşhis hayat kurtarır" diye konuştu.

BURSASPOR
Timsah yeni transferini açıkladı!
Bursaspor, yeni transferi Abdullahi Shehu'yu açıkladı.
GÜNDEM
Havacılıkta uluslararası başarı!
Türkiye, 2017'de açılan yeni rotalarla uçuş ağını en fazla geliştiren ülke ve havalimanı sıralama...
GÜNDEM
Afrin'den kahreden haber
Zeytin Dalı Harekatı'nda Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı şehit oldu.
BURSA
Eski emniyet müdürüne mahkeme başkanından sert uyarı!
Eski İl Emniyet Müdürü Kahya, eski İl Milli Eğitim Müdürü Gülsar ve eski Vergi Dairesi Başkanı Sa...
BURSASPOR
İşte Bursaspor'un yeni transferi!
Abdullahi Shehu, Bursaspor ile sözleşme imzalamak için Bursa'ya geldi.
BURSA
Bursa'da trafik düğümü çözülüyor!
Acemler kavşağındaki trafik yoğunluğunun önüne geçmek amacıyla Bursa geliş istikametine ilave bir...
Kendilerin her yere sığma çabaları sonucu oluşan sevimli fotoğraflar
İşte Miss Turkey 2017 birincisi Aslı Sümen
İşte dünyanın en uzun boylu kedisi
Rolleri uğruna inanılmaz değişen oyuncular

En Çok Okunan Haberler