Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bursa büyük bir faciadan dönmüş

Bursa’da patlamanın yaşandığı gübre fabrikasının yakınında amonyak depolarının olduğunu belirten Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Eski Başkanı Ali Uluşahin, “Amonyak, solunması halinde öldürücüdür. Eğer bir kaza anında bu gaz açığa çıkarsa 10 kilometrelik alanda canlı yaşantısına son verir” diyerek, faciadan dönüldüğünü ifade etti.

22 Temmuz 2015 Çarşamba, 00:15
gemlik gübre

Gemlik’te bir gübre fabrikasında geçtiğimiz günlerde yaşanan patlama, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. 1 kişinin hayatını kaybettiği, 1 işçinin ise ağır yaralandığı patlama bölgesinde Kimya Mühendisleri Bursa Şubesi yetkilileri incelemelerde bulundu.
Savcılık tarafından soruşturma başlatılan patlamanın sebebi hala belirlenemezken, çok yakın bir bölgede sıvı amonyak depolarının olduğunu belirten Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Eski Başkanı Ali Uluşahin, “Amonyak, solunması halinde öldürücüdür. Eğer bir kaza anında bu gaz açığa çıkarsa 10 kilometrelik alanda canlı yaşantısına son verir” diye konuştu.
Patlamanın ‘Piril Kule’ adı verilen bölgede oluştuğunu belirten Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Kırka ise “Bu kule, gübreye piril formunun verildiği üretim aşamasıdır. Bu aşamada gübre buhar ile işleme tabi tutulur. Patlama sanılanın aksine buhar kazanında değil bu hatlarda meydana gelmiştir. Patlama etkisiyle fabrika içine metal parçaları saçılmış, işletme içerisindeki diğer binaların camları kırılmış, bazı binaların çatıları ve yan duvarları darbe etkisiyle hasar görmüştür. Bu durumda normal işletme basıncının çok üstünde bir basınçla patlama gerçekleştiğinin oldukça kuvvetli bir olasılık olduğunu belirtmek isteriz. Çevreye saçılan boru hatlarına ait parçalardaki korozyon da dikkat çekici seviyededir. Korozyon borulardaki yüksek basınç dayanımını düşüreceğinden, yüksek basınca dayanamayan boru hatları da patlamanın oluşumunu kolaylaştırmış olabilir” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>