Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Bunu ezberleyene büyük müjde…

Peygamber efendimiz, “Muhakkak, Allahü teâlâya mahsus olan doksan dokuz isim vardır. Her kim bunları okur veya ezberlerse, Cennet’e girer” buyurdu.

24 Haziran 2015 Çarşamba, 10:10
700x281582_ezber_1

Allahü teâlânın mübarek isimleri çoktur ancak 99 ismi meşhurdur. Bunlar Kur’ân-ı kerîm ve hadîs-i şerîflerde bildirildi. Allahü teâlânın isimleri Tevkîfîdir. Yâni, İslâmiyet’te bildirilen isimleri söylemeye izin verilmiştir. Bunlardan başkasını söylemek yasaklanmıştır. Allahü teâlâ, ne isim bildirmişse onu kullanmak gerekir. Allah ismi şerifi, Esma-i Hüsna’nın yani Allahü teâlânın isimlerinin birincisidir. Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Mesela Arapçada Mabud-Mabude, Türkçede Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse, Almanca Gott-Göttin gibi kelimelerin hiçbiri Allah ismi yerine kullanılmaz. Bundan dolayı Allahü teâlâya tanrı demeğe izin yoktur. Yâni tanrı demenin günah olacağı bildirilmiştir. Çünkü Allahü teâlâ, “Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin” buyuruyor. Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki, “En güzel isimler Allah’ındır, O’na o isimlerle dua edin, O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir. (A’râf sûresi: 180). “De ki: İster Allah, ister Rahman deyin, hangisini derseniz deyin, en güzel isimler O’nundur.” (İsra Sûresi: 110) İslâm âlimlerinin çoğu da, “Belli olan doksan dokuz isimden başkası söylenemez” demişlerdir.
HÜRMETLE SÖYLEMELİYİZ
Allahü teâlâyı bilmek, isimlerini ve sıfatlarını bilmekle mümkün olacağından, Esmâ-ül- Hüsnâ’yı her Müslümanın öğrenmesi lâzımdır. Peygamber efendimiz, “Muhakkak, Allahü teâlâya mahsus olan doksan dokuz isim vardır. Her kim bunları okur veya ezberlerse, Cennet’e girer” buyurdu. Bunları yapan kimse elbette Cennete girer, sonsuz saadete ulaşır. Birkaç örnek verelim:
Kerim: Lütfu ve ihsanı bol, çok ikram eden. Müslüman da, cömert ve ihsan sahibi olmalı.
Gaffar: Günahları örten ve çok mağfiret eden. Müslümanlar da birbirlerinin kusurlarını görmemeli.
Razzâk: Her varlığın rızkını veren ve ihtiyacını karşılayan. Bu ismi okurken, rızkı için endişe etmemeli.
Mütekebbir: Büyüklükte eşi, benzeri yok. Bu ismi okurken Allahü teâlânın azametini ve kibriyâsını düşünerek kibirden uzak durmalı. Bunlar gibi Esma-i Hüsna’daki isimler okunurken, manalarını düşünmeli ve bunlarla amel etmeli. Ayrıca, Allahü teâlânın ismini söyleyince, işitince, yazınca, Sübhanallah, Tebarekallah, Celle-celalüh, Azze-ismüh, Cellet kudretüh veya Teâlâ gibi saygı sözlerinden birini söylemek, yazmak birincisinde vacip, tekrarında ise müstehabdır.
DUADA VESİLE EDELİM
Ayrıca Allahü teâlânın bu doksan dokuz ismi söylenerek dua edilir. Bu suretle O’nun rızası kazanılmış olur. İslam alimlerinin tavsiye ettiği Allahü teâlânın isimleriyle yapılan dualara örnek verelim; “Bilin ki, Allahü teâlâ Azîz’dir. Hakîm’dir” (hikmet sâhibidir). (Bekara sûresi: 209) Bir kimse kırk gün ve her gün de kırk kere el-Azîz ismi şerîfini söylerse Allahü teâlâ ona yardım eder ve onu üstün kılar. Mahlûkattan hiç birine muhtaç olmaz. “Şüphesiz ki, Allahü teâlâ Gafûrdur, Rahîmdir.” (Zümer sûresi: 53) Ben ziyâdesi ile tövbe kabul edici ve Rahîmim. (Bekara sûresi: 53) Her kim her gün yüz defa Rahîm ism-i şerîfini söylerse, kalbinde rikkat ve mahlukata karşı merhamet meydana gelir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>