'Bulgaristan Türkleri'ni siyaseten bölüyor musunuz?'

MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, "Diplomatik birimlerimiz yurt dışında yaşayan Türkler ve akraba topluluklarını siyasi temsilde zayıflatacak çalışmalar yaptıkları ve Bulgaristan Türkleri'nin siyaseten bölündüğü doğru mudur?"diye sordu.

GÜNDEM, 01 Mart 2016 Salı, 13:58
'Bulgaristan Türkleri'ni siyaseten bölüyor musunuz?'
TBMM'de başlayan 2016 yılı bütçe görüşmeleri MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir'in yurt dışında yaşayan Türk toplulukları ile ilgili sorusuna sahne oldu. Koçdemir, "Diplomatik birimlerimizin yurt dışı Türkleri ve akraba topluluklarını siyasi temsilde zayıflatacak çalışmlarda bulundukları, bu çerçevede Bulgaristan Türkleri'nin siyaseten bölündüğü, bu yöndeki çalışmaları nedeniyle bazı devlet görevlilerimizin bulundukları ülke nezdinde sıkıntıya sebep oldukları ve Bulgaristan'da faaliyet gösteren bir partinin yöneticilerine Türkiye'ye giriş yasağı konulduğu doğru mudur?" diye sordu.
Bursa'da geçen hafta düzenlenen Eğridereliler Dostluk Gecesi etkinliğinde Bulgaristan'dan gelen Eğridere Belediye Başkanı'nın konuşturulmaması yönünde siyasi baskı uygulandığı iddialarına değinen Koçdemir, "Belediye başkanının konuşturulmaması yönünde Sağlık ve İçişleri Bakanları özel kalem müdürlerince talimat verildiği doğru mudur? Doğruysa burada amaçlanan nedir?" şeklinde konuştu.
Akdoğan: "Sorun Rusya destekçisi eski parti başkanı"
Koçdemir'in sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise, Bulgaristan'daki soydaşlarla ve siyasi partilerle iyi ilişkiler içinde olduklarını savundu. "Yalnız orada  Rusya'ya müzahir bir eski parti başkanı var. Eleştirilerimiz de ona karşıdır" diyen Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Rusya'ya müzahir bir eski parti başkanı Türkiye aleyhine bir tutum takınmıştır ve Türkiye'ye açıkça hasmane birtakım söylemler içerisine girmiştir. Bizim eleştirimiz de ona karşıdır. Parti içerisindeki bölünme de o şahsın gerçekleştirdiği bir siyasi operasyon sonucudur. Daha sonra oradan bazı milletvekilleri ayrılarak başka bir parti kurmaktadır. Bu kendi bağlamında işleyen bir süreçtir. Yeni biz bu ülkelere ikili ilişkilerimiz çerçevesinde ve içişlerine karışmayacak şekilde soydaş topluluklara gereken katkıda bulunmaya çalışıyoruz."
GÜNDEM
Yangın paniği! Kediye oksijen maskeli müdahale
Beşiktaş Etiler'de bir apartman dairesinde çıkan yangında dumanlar bütün binayı sararken, üst kat...
YAŞAM
Bursa'da pompalı tüfek dehşeti! 1 ölü
Bursa'da pompalı tüfekle vurulan bir şahıs, hayatını kaybetti.
BURSA
İşte Bursa'nın hava durumu
Meteorolojiden alınan tahminlere göre Bursa'da hava az bulutlu ve açık, en yüksek sıcaklıksa 35 d...
YAŞAM
Cinsel taciz davasında rekor ceza!
Giresun'un Alucra ilçesinde geçtiğimiz yıl yaşanan taciz olayı ile ilgili mahkeme kararını verdi....
EKONOMİ
Serbest piyasada döviz fiyatları
Serbest piyasada dolar 3,5720 liradan, euro ise 4,1580 liradan güne başladı. 
YAŞAM
Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı saldırı!
Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına el bombalı ve silahlı saldırı düze...
Onlar serinlemek için güneşe çıkıyor
İşte dünyanın en seksi kadını
Göz göre göre ölüme sürükleniyorlar
Zamanlama harikası fotoğraflar

En Çok Okunan Haberler