Son Dakika
21 Ocak 2017 Cumartesi

Bu yol başka bahara kaldı…

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Geçici Bütçe görüşmelerinde 13 yıl önce başlayan ve hala bitirilemeyen Orhaneli karayolunun akıbetini sordu.

17 Aralık 2015 Perşembe, 00:04
orhaneli yolu

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Geçici Bütçe görüşmelerinde 13 yıl önce başlayan ve hala bitirilemeyen Orhaneli karayolunun akıbetini sordu. Aydın’ın sorusunu yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yolun geçici bütçede yer almadığını açıkladı.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, TBMM Genel Kurulu’nda; yılan hikayesine dönen Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ilçelerini Bursa’ya bağlayan karayolunun akıbetini sordu. Daha önce aynı konuda verdiği soru önergesine yanıt alamayan Aydın, konuyu Geçici Bütçe görüşmelerinde gündeme getirdi.

Aydın, söz konusu karayolunun bitirilememesinden dolayı birçok kişinin trafik kazalarında can verdiğini hatırlatarak, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a şu soruları sordu:

“Bursa-Keles-Orhaneli yolunun şartnamesinde ihaleyi kazanan yüklenici firmanın yol yapım çalışmalarını ne zaman bitirmesi öngörülmüştür? Yüklenici firma şartnamede verdiği süreyi aşmış mıdır? Süre aşımı var ise bakanlığınız ilgili firmaya yaptırım uygulayacak mıdır? Yol yapımı nedeniyle yöre halkı özellikle kış aylarında büyük tehlike yaşamaktadır. Kazalara davetiye çıkaran bu yola alternatif güzergahlar planlanmakta mıdır? Bütün yöre halkının merakla beklediği yolun tamamlanması için bir tarih belirlenmiş midir? Yolun bitirilmesi için Geçici Bütçe’de yer ayrılmış mıdır?”

Erkan Aydın’ın sorusunu yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal ise bütçede dört dağ ilçesini Bursa’ya bağlayan karayolu için bütçede ödenek öngörülmediğini açıkladı. Ağbal “Bursa’da bir yol yapımıyla ilgili olarak ödenek ayrılacak mıdır?” dedi. Geçici bütçe değil, esas bütçe görüşmelerinde bunu değerlendireceğiz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>