Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Bu lamba ile horlamaya ve astıma son

Kaya tuzundan yapılan gece lambaları, horlama, astım, bronşit ve nefes darlığına son veriyor. Tuz lamba, tuz sabun, tuz yastık gibi kaya tuzundan yapılan ürünler, sağlık deposu gibi şifa dağıtıyor.

12 Nisan 2015 Pazar, 10:03
0

Bursa İnşaat Fuarı’na stant açarak katılan Çankırılı emekli öğretmen Ali Karaca, oğlu ile birlikte kaya tuzundan yaptığı ürünleri şifa deposu olarak satıyor. Kaya tuzundan tuz lamba, tuz sabun ve tuz yastık gibi ürünleri üreten Ali Karaca, her birinin ayrı özelliğe sahip olduğunu, şifa dağıttığını söyledi.

 

HORLAMA VE ASTIMA ÇÖZÜM: TUZ LAMBASI

Ürünlerin Çankırı kaya tuzundan yapıldığını ifade eden Karaca, “Tuz lambalar, tuz, sabunu, tuz yastığı ve tuz değirmenleriyle insanlara sunuyoruz. Tuz lambaları astım, bronşit, nefes darlığı ve horlamaya iyi gelir. Tuz lambası, bileşimi sodyum klorür, ısı ile birlikte havaya eksi yön veriyor.  Odada yüzde 300 oksijenini arttırıyor.  Oksijen arttığı için burunda ameliyatlık bir durum yoksa horlamayı kesiyor. Sebebi de dağ başında, şelale kıyısında, yüksek kesimlerde bol oksijen olduğu gibi yatak odasında oksijeni bollaştırıyor. Ayrıca, polen alerjisini de ortadan kaldırıyor. Tuz lambası, akşamdan sabaha kadar yanması gerekiyor. Lamba, odadaki nemi çekerek odaya oksijen veriyor” dedi.

Kay tuzunu taş değirmeninde çektiklerini hatırlatan Karaca, “Taş değirmeninde öğüttüğümüz ve toz haline gelen tuzu, turşuluk tuz olarak da satıyoruz. Vücuda giren 1 gram tuz, vücuttan 1 gram su alır. Rafine tuzlar 23 gram su aldığı için ödem oluşturuyor, kansere de sebep oluyor. Doğal olan kaya tuzumuz, kansere sebep olmuyor. Çankırı kaya tuzumuz, dünyanın en kaliteli tuzudur” diye konuştu.

 

TUZ SABUNU HER DERDE DEVA

Tuz sabunlarının cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine dikkat çeken Karaca, şunları kaydetti;

“Tuz sabunu, cilt rahatsızlıklarına, sedef, mantar, sivilce, kepeklenme, saç dökülmesi, koltuk altı ter kokusuna iyi geliyor. Normal banyomuzu yaptıktan sonra durulanıp, saçımızdan başlayıp tüm vücudumuza sürüyoruz. 3-5 dakika durduktan sonra yeniden durulanıp kurulandıktan sonra koltuk altımıza sürdüğümüzde kesinlikle ter kokusunu önler. Bayanlar kesinlikle deodorantları bıraksınlar.”

 

BOYUN VE BEL FITIĞI AĞRILARINA TUZ YASTIĞI

Kaya tuzunun 5 bin yıllık bir geçmişi olduğunu dile getiren Karaca, dünyaya 50 yıl yetecek kadar rezerve tuzun bulunduğunu, Çankırı’da bulunan 2 fabrikanın da kaya tuzunu işleyerek dünyaya ihracat yaptığını belirtti. Ali Karaca, “Tuz yastığımız ise, boyun ve bel fıtığı ağrılarına iyi geliyor. Tuz yastığını teflon tavada ısıtılmak suretiyle başlarının altına konuluyor. Bu fizik tedavi yerine de geçiyor. Ameliyat olmadan durabilirsiniz” dedi.

Karaca ayrıca, fiyatların çok makul olduğunu, Tuz lambalarının 30 liradan başlayıp, ağırlığı ve işçiliğine göre 10 liraya kadar çıktığını, tuz sabununun fiyatının 5 lira olduğunu söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>