Son Dakika
27 Ekim 2016 Perşembe

Bu Fransızlar olaya çok Fransız…

Bursa’da Türk Metal Sendikası’na tepki amacıyla başlayan eylemler sonrasında üretimin durduğu Oyak Renault Fabrikası’nda 12.gününde de uzlaşma sağlanamadı. Dün gece 6 saat süren müzakarelerin sonunda işçi temsilcileri ve işveren uzlaşamadı. Görüşmeler bugün 11’de devam edecek.

26 Mayıs 2015 Salı, 08:51
reno önü işçiler

Maaşlarında iyileştirme isteyen işçilerin avukatı Deniz Baykal, iki tarafın da uzlaşma için iyi niyetini ortaya koyduğunu belirterek, “Görüşmelerin içerğinii açıklayamam. Müzakereler devam ediyor. İşverenin ve işçi arkadaşların kendine göre birtakım düşünceleri ve çekinceleri var. Bugün bu iş bir şekilde sonuçlanacak diye tahmin ediyorum” diye konuştu.
İşçiler adına toplantıya katılan temsilci Ekrem Salım da gece 04.00’de toplantıda Renault yönetiminin sunduğu tekilfi arkadaşlarına iletti. Arkadaşlarına danışmadan hiç bir kararı onaylamayacağını belirten Salım, “Karar hepimizin kararı. Bu sürece ya ‘tamam’ ya da ‘devam’ diyeceğiz. İşveren bize bin lira avans, 480 lira banka promosyonunu ve yıl sonu 600 lira para vermeyi teklif etti. Şu anda bizim elimizde bu üç madde var. Saat ücretlerine yansıtılacak miktar hakkında kesin bir rakam vermediler ve bir ay süre istediler. Bir ay içinde analiz yapacaklarını söylediler. Maaşlarda kademeli iyileştirme ve saat ücretleri konusunda somut bir açıklama yapılmadı” dedi.
İşçiler bu maddeleri kabul etmediklerini ifade ederek, “Bu Fransızlar da konuya bayağı Fransız galiba. 11 gün olmuş, bir 11 gün daha gideri var. Direnin arkadaşlar. Direnen adamlar halinden memnun. Sen bu teklifle Fransa’ya kadar yolun var” diyerek eyleme devam edeceklerini söylediler.
İşçi ve işveren bugün 11.00’de bir kez daha masaya oturacak. Bursa’da Coşkunöz, Tofaş, Mako ve Ototrim işçileri anlaşma sağlayıp üretimi başlatmışlardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>