Son Dakika
24 Ekim 2016 Pazartesi

Bu fotoğraf meclis yolunu açtı

Yağmur altında insanlık dersi engelli Bennur Karaburun’a mecliste vekillik yolunu açtı. 2 dil bilen Bennur Karaburun Ak Parti’de 9.sıradan aday oldu

07 Nisan 2015 Salı, 18:05
BENNUR

2013 yılı kasım ayıydı… İhlas Haber Ajansı Bursa muhabirlerinden Zafer Peker,saatler akşama yaklaşırken Kent Meydanı civarındaydı. Aniden yağmur bastırdı. Çok kısa sürede adeta gök delindi, sel indi.
Zafer de yağmurdan korunmak için tam hızlanmıştı ki, az ilerisinde insani bir tablodikkatini çekti.
Tekerlekli sandalyede engelli bir genç kız vardı ve yanındaki genç adam, sırılsıklam olmaya aldırış etmeksizin şemsiyesini engelli sandalyedeki arkadaşına uzatmış, birlikte ilerliyorlardı.
Hemen fotoğraf makinesini çıkarıp, önündeki bu insaniyet tablosunun tek kare fotoğrafını çekti.
Ertesi gün Türkiye genelinde gazetelerin birinci sayfalarıyla televizyon kanallarının ana haber bültenleri hep bu insaniyet tablosu fotoğrafını yayınladılar, yorumlar yaptılar.
Sonrasında…
Bu gençleri yine İHA bulup bir araya getirdi. Ortaya da ilginç bir öykü çıktı.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi olan Samet Ateş ile şemsiye uzatıp yağmurdan koruduğu ve bir trafik kazasında ayakları felç olan Bennur Karaburunarkadaştılar.
Samet o anı şöyle anlattı:
“O gün arkadaşımın tekerlekli sandalyesinde bir problem vardı. Kent Meydanı’ndaki otobüs durağına gitmemiz gerekiyordu. Yolda trafik vardı. Birden yağmur da başladı.”
Bu noktada, işin içinde bir başka öykü çıktı:
“Arkamızdan yaşlı bir hanımefendi yetişti. Bize ‘Şemsiyemi size vermek istiyorum’ dedi. Ben de ‘Siz ne yapacaksınız?’ dedim. Kendisi evine geldiğini, bizim ıslanmamızı istemediğini söyledi.”
Sözlerini şöyle tamamladı:
“Bana değil de o hanımefendiye teşekkür etmemiz lazım. Arkadaşım ıslandığı zaman çok çabuk kasılabiliyor. Ben orada kendimi düşünmedim. Arkadaşım daha önemliydi. Fotoğrafın çekildiğinden haberim yoktu.”
O fotoğraf, İHA Muhabiri Zafer Peker’e ödül kazandırdı.
Yanı sıra…
Dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çekti ve Bennur Karaburun’u telefonla arayıp sohbet etti.
Hatta…
Destek amacıyla bazı malzemeler gönderdi. Erdoğan’ın isteğiyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de genç kızı evinde ziyaret etti.
Dahası…
Bu diyalog, iki yabancı dil bilen engelli genç kız Bennur Karaburun’un 7 Haziran milletvekili seçimi için AK Parti’den aday adayı olmasının yolunu getirdi

Bugün açıklanan listelerde Karaburun AK Parti’de 9.sıradan aday oldu

bennu

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>