Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Bu enginar çeşidi çok farklı

Bursa’da yetişen yeni enginar çeşidi şimdiden gözde oldu

05 Mayıs 2016 Perşembe, 17:27
enginar

Osmanlılar döneminde sarayın enginar ihtiyacını karşılayan Bursa’nın Mudanya ilçesinde enginar üretimi yeniden yaygınlaşıyor.
Zeytin ağaçları arasına ekilen enginarlar Mudanya çiftçisinin yeni gelir kaynağı oldu. Enginarlı dolma, içli enginar dolması ve enginarlı pilav yapılarak damaklarda unutulmaz tatlar bırakan enginar, Mudanya, Güzelyalı ve köylerde geniş ve verimli arazilerde yetiştirilmeye başlandı. Mudanya Meyve Üreticileri Birliği’nin katkı ve desteği ile özel enginar tarlaları oluşturulmaya başlandı.
Meyve Üreticileri Birliği denetleme kurulu üyesi İbrahim Turan, yaptığı araştırmalarda, Mudanya enginarının Osmanlı dönemindeki değerini ortaya çıkardı. Turan, “Osmanlılar döneminde sarayın enginarları Mudanya’dan gidiyordu. Hatta o dönemlerde İstanbul esnafının Sirkeci iskelesinde Mudanya’dan gelecek enginar yüklü gemiyi bekledikleri tarihî kayıtlarda geçiyor” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>