Son Dakika
23 Ekim 2016 Pazar

BTSO’dan sağlık teknolojisinde ‘kümelenme’ atağı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) yeni bir kümelenme projesine daha imza atıyor. BTSO, ithalatın yoğun olarak yaşandığı medikal sektöründe yerli üretimi teşvik için sektör temsilcilerini ‘kümelenme’ projesinde buluşturacak.

10 Mayıs 2015 Pazar, 13:12
0

Türkiye’nin önemli sanayi başkentlerinden Bursa, kümelenme modelleri ile daha güçlü konuma yükseliyor. BTSO, uzay, havacılık ve savunma, raylı sistemler ve bebe çocuk konfeksiyonu alanında başlattığı kümelenme faaliyetlerinin ardından yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Kümelenme faaliyetleri ile firmalar, ortak sorunlarına çözüm üretiyor, altyapılarını geliştiriyor ve uluslararası rekabette avantaj sağlıyor.
SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ KÜMELENMESİNE DOĞRU
Sağlık turizmi alanında önemli merkezlerden birisi olan Bursa, BTSO öncülüğünde medikal teknolojileri alanında da atılım peşinde. Bursalı firmalar, ithalatta önemli bir paya sahip olan medikal cihazların yerli olarak üretimine teşvik için kümelenme projesinde buluşuyor.
BAKAN MÜEZZİNOĞLU’NDAN DESTEK
BTSO’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen İstişare Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, BTSO Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi kurulması çalışmalarına destek verdi. Medikal cihaz ve medikal ürünlerin ithalatının Türkiye’de önemli cari açık unsurlarından birisi olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’nin ve Bursa’nın üretim noktasında başarılı çalışmalara imza atabileceğini kaydetti. Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’de medikal cihazlar üretiminde yerli büyük markalara ihtiyaç olduğunu da kaydetti.
İLK ADIM ATILDI
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun tam destek verdiği Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi projesinde BTSO, ilk stratejik toplantısını gerçekleştirdi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Meclis Üyesi ve Sağlık Konseyi Üyesi Mustafa Esgin’in de katıldığı toplantıda, kümelenme projesi için fikir alışverişinde bulunuldu. Yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki günlerde Bursa’da medikal sektörün şu anki durumunun masaya yatırılacağı geniş kapsamlı toplantı düzenlenmesi planlandı.
“BURSA’NIN ÖNEMLİ BİR GÜCÜ VAR”
Bursa’nın medikal sektöründe önemli bir merkez olabileceğini belirten BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kümelenme projeleri ile birlikte Bursalı firmaların BTSO öncülüğünde güçlerini birleştirdiğini kaydetti. Sektörde yer alan firmalarının birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden Burkay, “BTSO olarak firmalarımızın ufkunu açacak, yeni sektörlere yönlendirmeyi istiyoruz. Sağlık Bakanımızın da destek verdiği Sağlık Teknolojileri Kümelenmesi Projesini başlattık. Bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye sanayisine yön veren Bursa’da medikal ürünlerin üretimini her zaman destekliyoruz. Bu konuda Bursa’nın önemli bir gücü var” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>