Son Dakika
28 Ekim 2016 Cuma

Nesli tükenmekteydi… Maganda kurbanı oldu

Sivas’ın Hafik ilçesinde nesli tükenmekte ve koruma altında olan bir boz ayı ateşli silahla yaralanmış bir halde bulundu.

10 Ağustos 2015 Pazartesi, 18:32
ayi

Hafik ilçesinde bağlı Güven köyünde yaşayan köylüler bir ayının yaralı halde yerde yattığını gördü. Orman Koruma ve Muhafaza ve Sivas Belediyesi Bakım ve Rehabilite Merkezi yetkilileri köye giderek 4 yaşında olan boz ayının bulunduğu yere gitti. Boz ayı köyden alınarak tedavi edilmek üzere Bakım ve Rehabilite Merkezi’ne getirildi. İlk müdahalesi burada yapılan boz ayının arka ayaklarında felç olduğu ve vücudunun çeşitli yerlerinde silahla yaralama olduğu tespit edildi.
Sivas Belediyesi Başıboş Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi Bedirhan Erşahince boz ayı hakkında bilgi vererek, ”Dün öğleden sonra saat 15.00 sıralarında ekiplerimize gelen ihbar yaralı bir ayının Hafik’in Güven köyünde olduğuyla ilgiliydi. İl Orman Koruma ve Muhafaza Müdürlüğü memurlarıyla beraber yaralı hayvanın bulunduğu yere intikal edildi. Hayvan büyük ihtimalle ateşli silahlarla yaralanmış. Henüz ileri tetkikleri yapılmadı. Buradan üniversiteye sevk edilecek. Arka ayaklarda tutmama durumu var. Felç kalmış olabilir. İleri tetkikler yapıldığı zaman sonuç verilebilir. Şu an için ilk müdahalesini yaptık. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra da Orman Muhafaza Müdürlüğü’nden ilgili bakım şartlarının daha iyi olduğu ilgili yerlere sevk edilecek. Bozayı 4 yaşlarındadır. Bunlar koruma altındaki hayvanlar. Bu hayvanlar vurulmuşsa vuran kişi ciddi bir suç işlemiştir. Umarım cezasını da yakalanıp çekecektir” dedi.
Boz ayı burada yapılan tedavisinin ardından Bursa’ya gönderilecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>