Son Dakika
19 Ocak 2017 Perşembe

Binbir gece masalları kitaplaştırıldı

56 hikaye, Büyükşehir Belediyesi tarafından kitap haline getirildi.

24 Ağustos 2016 Çarşamba, 14:48
BÜYÜKŞEHİR’DEN KENT BELLEĞİNE YENİ BİR ESER DAHA BİNBİR GECE MASALLARI’NIN BURSA NÜSHASI OLARAK BİLİNEN 56 HİKAYE, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KİTAPLAŞTIRILDI

Binbir Gece Masalları’nın Bursa nüshası olarak bilinen ve ‘Elfü Leyletin ve Leyle Hikâyetleri’ başlığıyla ele alınan 56 hikaye, Büyükşehir Belediyesi tarafından kitap haline getirildi.
Bursa’nın kültürel değerlerinin geleceğe taşındığı eserlere bir yenisi daha eklendi. 56 hikaye ile Binbir Gece Masalları’nda yer alan ve Anadolu Türkçesi’nin en temel özellikleriyle kaleme alınan ‘Elfü Leyletin ve Leyle Hikâyetleri’ isimli eserin tanıtım toplantısı Mahkeme Hamamı Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kitabın tanıtım toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın bütün birikimlerini geleceğe taşıyan faaliyetler gerçekleştirmeye devam ettiklerini bildirdi. Bugüne kadar Bursa’yla ilgili 300’ü aşkın kitap, albüm ve yayın hazırladıklarını kaydeden Başkan Recep Altepe, “Bugün de burada yeni bir eserle daha karşınıza çıkmış bulunuyoruz. Eseri günümüz Türkçesine çevirerek hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Sadettin Eğri’ye, minyatürlerini yapan İpek Özsoy’a, kültür hayatımıza bir soluk getirecek yayında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Sadettin Eğri ise, Binbir Gece Masalları’nın ‘Elfü Leyletin ve Leyle Hikâyetleri’ adını taşıyan Bursa nüshasının 188 yaprak (376) sayfadan oluştuğunu ve her sayfada harekeli nesih ile yazılmış 12 satır bulunduğunu anlattı. Kitabın tamamında 56 hikayenin yer aldığını vurgulayan Sadettin Eğri, “Bu kitabı değerli kılan, eski Anadolu Türkçesi’nin özelliklerini taşıması ve en eski tercümelerden belki de ilki olmasıdır. Oldukça sürükleyici, etkileyici, zevkli bir üslupla tercüme edilen bu eser, pek çok kültür ve coğrafyanın zenginliklerini bünyesinde barındırmaktadır” şeklinde konuştu.
İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Osman Nuri Solak da, ‘Elfü Leyletin ve Leyle Hikâyetleri’nin orijinal kısmının ellerinde bulunduğunu belirterek, kütüphanenin kapasitesi ve gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>