Son Dakika
20 Ocak 2017 Cuma

Bilimsel açıklama…İşte ‘aşk’ın sorumlusu…

Uludağ Üniversitesi Gençlik Danışma Merkezi, öğrencilere aşkın zihinsel ve fiziksel kriterlerini anlattı. Semineri veren Dr. Dilnaz Sarısözen, aşık olma nedeninin insanların sürüngen beyinleri denilen ‘amigdala’dan kaynaklandığını söyledi.

09 Kasım 2015 Pazartesi, 09:14
aşk

Sağlık, sağlıklı beslenme, fiziksel, cinsel şiddet ve gençlik konularında öğrencilere psikolojik danışmanlık hizmeti veren Uludağ Üniversitesi Gençlik Danışma Merkezi, öğrencilere bu kez aşkın zihinsel ve fiziksel kriterlerini anlattı. Uludağ Üniversitesi Spor Fakültesi Salonunda Dr. Dilnaz Sarısözen’in sunumuyla gerçekleşen “Havada Aşk Kokusu Var” konulu sunum, öğrencilerin beğenisini topladı.
Sarısözen, seminerde aşkın tanımını, aşkla ilgili kuramları, aşkın türleri, süresi, sayısı ve aşk acısıyla baş etme yöntemlerini anlatırken, aşık olma nedeninin insanların sürüngen beyinleri denilen ‘amigdala’dan kaynaklandığını söyledi. Dr. Sarısözen “Amigdala, adayları zihinsel ve fiziksel kriterlere göre ayırıp seçim yapar. Bizi ‘amigdala’, seçtiği eşle çiftleşmek üzere güdüler” dedi.
Ayrıca öğrencilere aşkın 6 türünün olduğunu belirten Sarısözen, “Çok boyutlu aşk biçimleri oyun gibi, tutkulu, arkadaşça, mantıklı, sahiplenici ve özgeci aşk olmak üzere türlere ayrılır. Oyun gibi aşk; bağlayıcılığı düşük, çok görüşmek istenmeyen çok eşli olur. Tutkulu aşk; ilk görüşte olur ve güçlü fiziksel çekiciliğe dayanır. Arkadaşça aşk; benzerlik ve birbirini gözetmeye dayanır. Mantıklı aşk; temelde uyuma dayanır seçilen eşin dini, aile özellikleri, eğitimi önemlidir ve birlikte olumlu gelecek sağlanabileceğine inanılır. Sahiplenici aşk; kıskanç, güvensiz ve birazda hastalıklıdır. Özgeci aşk; karşısındakini kusurlarına rağmen sever ve onun iyiliğini kendisinden önde tutar.”
Aşk acısıyla baş etme yöntemlerinin de anlatıldığı seminerde, şöyle yapsaydım bitmezdi böyle yapsaydım kavuşurdum gibi düşüncelerden uzaklaşmak ve sosyal ilişkilerini canlandırmaları tavsiye edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>