Son Dakika
25 Ekim 2016 Salı

Bedava giriş uygulamasında Danıştay karar verdi ama…

Bursa medyasının duayenlerinden Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Uludağ Üniversitesi’ne girişte kapılardan alınan ücretlerle ilgili Danıştay kararı ve sonrasında işletmecinin görüşlerini kaleme aldı. Danıştay karar verdi ancak kapıların ücretsiz olabilmesi için yerel mahkemenin bu bozma kararına uyarak yeni bir karar vermesi gerekiyor. İşte detaylar

23 Eylül 2015 Çarşamba, 12:13
uludağ üniversitesi kapi

Üniversite kapılarında giriş ücreti tartışması başladı

Davayı Avukat Erol Kılıkçıer açtı. Uludağ Üniversitesi’ne girişte alınan ve daha çok Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gelenlerin tepkisine yol açan ücretin kaldırılması isteğini 2009 yılında Bursa 2. İdare Mahkemesi reddetti. Karar Danıştay’da “Kamuya açık alanlara giriş ücreti alınamayacağı” vurgusuyla bozuldu.
Gelişmeyi…
21 Eylül Pazartesi günü bu sütunlarda duyurduk. Sonrasında yerel ve yaygın medyayla internet sitelerinin alıntı yapıp haberi kullandıklarını gördük.
Dün de…
Danıştay kararının hemen uygulanacağı düşüncesiyle üniversite kapısında bilet tartışmaları yaşandığı haberi geldi.
Bunlar olurken, giriş kapısı organizasyonunu üstlenen Sıla Araç Yer. Gir. Kont. San. Tic. Ltd. Şti. adına Avukat Gökhan Ay aradı ve kapılarda tartışmaların büyüdüğünü anlattı.
Sonra da bilgi notu gönderdi:
“Bursa 2. İdare Mahkemesince verilen ret kararının Danıştay tarafından bozulduğu doğrudur. Lakin bu bozma kararının gerekçesi üniversiteye girişlerde ücret alınamayacağı değildir.”
Ardından…
Danıştay kararına karşın, Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin kararında ısrar edebileceği gibi bozmaya da uyabileceğine dikkat çekiliyor:
“Danıştay kararına bağlı olarak yerel mahkeme tarafından henüz verilmiş bir direnme veya uyma kararı da mevcut değildir. Sonuç olarak yazınızda belirttiğiniz gibi artık üniversiteye girişlerde ücret alınmayacağına dair kesinleşmiş bir mahkeme kararı henüz yoktur.”
Son bölüm şöyle:
“Yazınız bugün itibariyle birçok yerel ve ulusal medya kuruluşlarında dayanak alınıp haber yapılmıştır. Bu durum doğal olarak kampüs girişlerinde sorun yaşanmasına sebebiyet vermiştir.”
Anladığımız şu:
Danıştay yerel mahkeme kararını iptal etti, ama o kararı veren Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin bu karara karşı ne yapacağını beklemek gerekiyor.

Kaynak. Ahmet Emin Yılmaz

YAZININ TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>